Ситуація під контролем чи екологічне лихо?

Мешканці міста різними способами час від часу звертаються до мене та інших депутатів Бучацької ради, до керівництва міста та Бучацького ККП з приводу незадовільного стану справ у сфері збирання, перевезення, зберігання, оброблення та утилізації твердих побутових відходів (ТПВ). Скаржаться на невчасне вивезення, переповненість контейнерів, сморід та дим зі сторони міського полігону ТПВ, стихійні сміттєзвалища і тому подібне…

Одразу зауважу: ситуація в галузі поводження з ТПВ є критичною не тільки в місті Бучач та районі, але й по більшості населених пунктів України. Згадаймо ті ж «сміттєві війни» у Львові, Тернополі, сотні публікацій у соціальних мережах з фотографіями загаджених сміттям парків, лісів, водойм… Чому так склалося та що з цим всім тепер робити – будемо розбиратися трохи пізніше, а зараз оглянемо наш міський полігон.

Тиждень тому, 6-го вересня 2019 року, на засіданні постійних комісій Бучацької міської ради депутат Володимир Нетреб’як доповів про численні скарги громадян з приводу спалювання сміття на полігоні. Вирішили оглянути ситуацію на місці, звернути увагу керівництва, рекомендувати провести рекультивацію сміттєзвалища, ліквідувати загоряння з допомогою Державної служби України з надзвичайних ситуацій.

У вівторок, 10-го вересня 2019 року, Олег Гребеньовський за моїм проханням побував на міському полігоні ТПВ, трохи пофотографував та познімав відео своєю «літаючою камерою» – квадрокоптером.

До вашої уваги:

Чудесні картинки, чи не так? Найближчі житлові масиви знаходяться на відстані менше кілометра, тому при «правильному» напрямку вітру відкрити вікно чи кватирку – неможливо. Співчуваю мешканцям…

Наступного дня на пленарному засіданні сесії міської ради я попросив міського голову прокоментувати такий стан справ. Ось наш діалог:

– Ми виготовили проектну документацію на підведення туда світла, три фази. Плануємо поставити там вагончик, поставити сортувальну лінію. Якщо ми поставимо сортувальну лінію, набагато зменшиться кількість там і целофану, і бутилок тих і паперу. Хоча там стихійне це сортування робиться. Ми от позавчора були там, чоловік десять працює. Ми хочем то в законне русло привести. З 10 га сміттєзвалища на сьогоднішній день використовується десь 2 га, тобто 8 ще пустує, в нас запас величезний.

– Як унеможливити підпали? Я вважаю, що згідно норм полігон має бути огороджений, окопаний ровом, обладнаний шлагбаумом. Це планується робити?
– Планується. Шлагбаум найближчим часом поставимо, а огорожу – як виділите гроші, там величезні гроші треба. Я не рахую, що там треба огороджувати, бо туда ніхто не заїжджає, там одна дорога є на полігон, збоку нікуда не заїдеш.

– Освітлення, відеоспостереження планується?
– Так, я сказав за освітлення. За проект ми заплатили, тепер треба заплатити, щоб підвести туда світло.

– Є надія, що це буде зроблено ще цього року?
– Подивимось…

Уточнення особисто від мене. Ось карта з сайту Держгеокадастру:

Міський полігон – це, фактично, дві окремі ділянки з площами 2,6 га та 3,8 га відповідно, разом 6,4 га. За проект електрифікації міська рада заплатила близько 10 тис. грн., а на безпосереднє прокладання лінії планується десь під 200 тис. грн.

Після закінчення пленарного засідання випадково зустрів Романа Довбенка, розказав йому про ситуацію з полігоном, той запропонував поїхати оглянути особисто. На місці зробили кілька фото:

Як бачите, кількість місць займання стало суттєво більше. Роман викликав черговий наряд ДСНС та патруль Національної поліції для фіксації правопорушення. Наскільки мені відомо, вогнеборці три рази поповнювали запаси води та знову приїжджали гасити займання сміття…

Згадав пост у ФБ свого колеги, секретаря Збаразької міської ради Романа Напованця про аналогічну проблему:

https://www.facebook.com/RNapovanets/posts/2423306194421900

Сьогодні з Олегом Гребеньовським повторно виїхали на полігон:

Видно, що працювала важка техніка; вогонь практично вдалося ліквідувати, ще де-не-де дотлівають якісь залишки. Добре хоч так. Сподіваюсь, мешканцям прилеглих житлових масивів стало трохи легше дихати. Щоправда, не факт, що підпали (чи самозаймання) не повторяться надалі, будемо моніторити.

В наступних частинах я проаналізую чому так сталося, як би мало бути і що реально можна зробити в наших умовах. Слідкуйте…