В попередніх статтях ми розглянули сімейство коронавірусів, зокрема SARS-CoV-2, що спричинив пандемію захворювання COVID-19, розглянули саму хворобу, її небезпечні ускладнення. Продовжуємо розмову, і сьогодні поговоримо про те як вберегтися від коронавірусу самому та як і для чого запобігти поширенню епідемії.
Не хочу забивати вам баки голою теорією про тактико-технічні характеристики вірусу, скажу лиш, що
Нам дуже повезло!
Людство стикнулося з новим для себе вірусом, але він не виділяється якимись особливо страшними характеристиками серед всіх інших патогенних для людини збудників.
Механізм проникнення вірусу в клітини людського організму унікальний (пригадуєте S-протеїнові шипи?), але він є і його слабким місцем. SARS-CoV-2 доволі нестійкий у зовнішньому середовищі, час його життя на різних поверхнях може складати від кількох годин до кількох діб (порівняйте з паличкою Коха, яка може жити за межами організму кілька років, як і спори сибірки, що зберігають свою патогенність десятками років).
Заувага: дані справедливі для закритих приміщень, однак на свіжому повітрі, а особливо під прямим сонячним промінням вірус “живе” лише кілька (десятків) хвилин. Бо краплі слизу досить швидко висихають, а під впливом атмосферного кисню та ультрафіолетового проміння білки вірусу денатурують і він втрачає здатність заражати клітини. Тому повітряно-пиловий спосіб зараження не властивий SARS-CoV-2, лише повітряно-крапельний чи контактний.
Репродуктивне число – це показник, який визначає в середньому скільки здорових людей заражаються від носія інфекції. Для “нашого” вірусу він складає від 2.6 до 3.3 за китайськими даними. Деякі дослідження вказують і на дещо вищі його значення – до 4. Але порівняйте з показниками для вірусу кору 12-18 чи для вірусу натуральної віспи з показником до 20 чоловік. Так, коронавірус більш заразний у порівнянні з грипом (1.3), але й близько “не дотягує” до висококонтагіозних збудників.
Летальність. Показник, який обчислюється як відношення кількості померлих від захворювання до всіх, що перехворіли. Для багатьох інфекцій він може становити 90-100%, якщо немає специфічного лікування; “старші брати” SARS-CoV та MERS-CoV показали летальність у майже 11% та майже 35% відповідно. Для SARS-CoV-2 станом на момент написання цієї статті летальність по світу становить близько 15%, а по Китаю близько 5%, але дані ще дуже неточні, і висновки робити явно зарано, бо лише третина підтверджених випадків захворювання вже закінчились із якимось результатом (або виздоровіли, або померли), а 2/3 ще хворіють, і що буде з ними – невідомо. Крім цього, рівень виявлення захворювання залишається вкрай низьким через тривалий інкубаційний період та часто безсимптомний чи малосимптомний перебіг хвороби, а також через незначну кількість проведених тестів. Цілком можливо, що реальна кількість заражених у світі людей навіть не в рази, а на порядки більша, ніж кількість лабораторно підтверджених, а це суттєво знизить показники летальності. Більш-менш достовірно коефіцієнт буде обчислено лише по закінченні пандемії.
Для загального розвитку.
На момент написання статті у світі зафіксовано 19 784 смертей із підтвердженим діагнозом COVID-19. Італійські дослідження показують, що медіанний вік хворих складає 63 роки, а медіанний вік померлих – 79.5 років. 99.2% з них мали як мінімум одне хронічне захворювання, а 48.5% мали три чи більше хронічних патологій. Тобто, серед померлих лише 0.8% склали відносно здорові люди.
Щороку в світі реєструється близько 650 тисяч смертей від грипу. Щороку в світі реєструється близько 17 мільйонів випадків захворювання пневмонією, 300 тисяч з яких закінчуються летально. І контрольний в голову – від голоду та хвороб, пов’язаних із недоїданням щодня у світі помирає до 20 тисяч дітей.
Найбільш постраждалою країною вважається Італія, там зафіксовано 6820 смертей, асоційованих з коронавірусом.
В Україні щороку реєструється, за офіційними даними, близько 30 тисяч нових випадків (та рецидивів) захворювання туберкульозом, щороку до 5 тисяч людей вмирає від нього. Щорічно реєструється близько 6 тисяч смертей від грипу та пневмонії, тільки у січні від них померла 621 людина.
Скільки, ви кажете, зареєстровано в Україні смертей, асоційованих з коронавірусом? Чотири? Ок…
Чи означає це, що вірус не є небезпечним, і можна розслабитись? Ні, не означає, я цього не говорив – це ви самі зробили такий висновок. Я лиш кажу, що панікувати не потрібно. Беріть приклад з лікарів, особливо інфекціоністів та епідеміологів; вони спокійні та просто роблять те, що повинні робити, виходячи з реалістичної оцінки поточної ситуації та ризиків.
Особисто я вважаю, що Україна зараз знаходиться на самому-самому початку епідемії, тому цифри поки що невеликі. Але абсолютно точно надалі вони будуть стрімко рости. І якщо нічого не робити, ніяк не реагувати, то епідемія піде за песимістичним сценарієм – неконтрольовано та лавиноподібно, і багато-хто з груп ризику її просто не переживе, на жаль…
Підсумовуючи цю частину статті. Вірус SARS-CoV-2 не вирізняється серед інших інфекцій якимись особливо високими значеннями контагіозності чи летальності. Небезпека полягає в тому, що людство з ним стикнулося вперше, тому відсутній набутий імунітет, відсутня вакцина та специфічне антивірусне лікування. Тому він поширюється по планеті доволі швидко і часом викликає важкі форми захворювання COVID-19.
Тому ще раз акцентую: не нехтуйте застереженнями! В даній конкретній ситуації вірус дуже небезпечний, і цілком може зачепити кожного з нас, наших рідних та близьких! Поставтеся серйозно!
Як же зупинити епідемію? Тут всього два правила: не заражатись самому та не заражати інших.
Як згладити криву
Погана новина: ми, людство, нікуди від вірусу не втечемо, як і він від нас. За прогнозами фахівців COVID-19 рано чи пізно перехворіє від 50% до 90% населення планети. Питання лише в тому чи захворіємо ми всі одразу, чи розтягнемо цей процес на місяці та роки.
Грубо кажучи, якщо в Бучацькому районі одночасно захворіє сотня людей, з яких 15 чи 20 потребуватиме лікування в стаціонарі, причому 3-5 – заходів інтенсивної терапії, в тому числі з використанням апаратів ШВЛ, то бучацькі лікарні та бучацькі медики справляться. Якщо захворіє 200 – це означатиме госпіталізацію вже 40 чи 50 хворих, до 10 з яких будуть критичними. Лікарі будуть потіти, а сестрички та санітарки – літати по палатах своїх відділень як пчілки. Зі скрипом, але медицина витримає таке навантаження, скоріш за все.
Але якщо одночасно захворіє тисяча, не дай Бог, чи десять тисяч, то…
Тому надважливим на сьогодні є питання призупинення темпів розвитку епідемії! Тому
Антиепідемічні обмежувальні заходи, карантин
В мене є дуже багато питань до дій “влади” – як центральної, так і місцевої – і щодо законності рішень, і щодо їх антиепідемічної ефективності. Детальніше про це завтра, в наступній статті. Тим не менш, я закликаю всіх неухильно дотримуватися вимог Постанов КМУ, місцевих органів виконавчої влади та рішень органів місцевого самоврядування, якими впроваджено обмежувальні заходи!
Навіть якщо мені чи вам вони видаються дурнуватою та незаконною самодіяльністю. Патруль поліції та суддя районного суду не будуть прислухатися до вашої думки; просто напишуть протокол та “впаяють” штраф у 17-170 тис. грн. Воно вам треба? Тому виконуйте вимоги, це насправді не так важко. А ряд вимог законодавства таки дійсно актуальні для попередження розвитку епідемії.
А зараз поговоримо про те, що насправді може захистити вас особисто від зараження коронавірусом.
Єдиний надійний спосіб не заразитися – уникнути контакту з носієм
Засоби індивідуального захисту (ЗІЗ), гігієна – це само собою. Але вони нічого не гарантують у випадку контакту з хворою людиною, лише зменшують ймовірність зараження. Тому найперше слід поговорити про розумне зменшення соціальної активності. Що це означає?
Для людей із груп ризику (вік 60+, хронічні захворювання органів дихання, серцево-судинної системи чи нирок, цукровий діабет, імунодефіцит, хіміотерапія) це буде означати режим максимально повної самоізоляції! Ніяких “вилазок” за межі квартири чи власного подвір’я в селі! Ніяких контактів ні з ким, навіть з власними дітьми та улюбленими внуками! НІ-Я-КИХ! Для них зараження коронавірусом з дуже високою ймовірністю стане вироком, бережіть їх. Поясніть, якщо треба – накричіть! Але обов’язково допоможіть. Організуйте доставку продуктів, медикаментів, інших потрібних речей, але пам’ятайте – няких контактів! Привезли продукти – залишили пакет біля дверей чи біля воріт, перекинулись парою слів, тримаючи безпечну дистанцію в 2-3 м і все. Ніяких рукостискань чи обіймів! Навчіть своїх стареньких правильно дотримуватися правил гігієни і контролюйте чи вони це роблять.
Для всіх інших, відносно молодих та відносно здорових людей це означатиме зведення контактів до мінімуму, збільшення соціальної дистанції, ретельне дотримання правил гігієни, використання ЗІЗ. Довго розписувати не буду, є купа соціальної реклами, інфографіки від ВООЗ та Центру громадського здоров’я при МОЗ України. Лише кілька порад.
Карантин не означає, що вам треба одягнути протичумний костюм, зачинитися в туалеті своєї квартири та сидіти там і труситися до кінця карантину. Зовсім ні! Якщо ви проживаєте в селі – ще легше. Цілком спокійно ви можете виходити з хати, поратися по господарству – весна ж, зрештою. Але уникайте контакту з іншими людьми на відстані ближче ніж два, а ще краще – ніж три метри. При дотриманні такої відстані ви захищені від зараження. Дітям, та й вам також, вкрай важливо бувати на сонці; це сприяє синтезу вітаміну Д, який важливий для імунітету. Гуляйте. Але ніяких контактів!
Якщо проживаєте у квартирі – також не смертельно. Якщо ситуація дозволяє – цілком можете вийти у двір подихати, навіть прогулятися по парку, якщо при цьому зможете бути на безпечній відстані від інших людей.
Пам’ятайте – коронавірус вразливий у зовнішньому середовищі та довго там не живе! Тому – без паніки і параної! Просто максимально мінімізуйте контакти, не виходьте з квартир без нагальної потреби, зробіть розумний запас продуктів харчування, медикаментів, засобів гігієни та індивідуального захисту, інших потрібних речей – просто для того, щоб не виходити за покупками в магазин щодня. Витримуйте безпечну відстань, використовуйте ЗІЗ та дотримуйтесь правил гігієни відповідно до рекомендацій ВООЗ та ЦГЗ МОЗУ.
В мільйонний раз повторю: мийте руки в теплій воді з милом! Кожен раз, коли ви могли контактувати із зараженими предметами – мийте руки! Звичайні миючі засоби – від господарського мила, через засоби для миття посуду і до пральних порошків та шампунів – прекрасно змивають коронавірус у каналізацію, а також частково встигають пошкодити його ліпідну (жирову) оболонку. Якщо немає можливості вимити руки з милом – користуйтеся гелевими дезінфекційними засобами на основі етилового спирту. Вони дуже ефективно денатурують S-протеїни на “шипах” вірусу, чим роблять його нездатним до зараження. Протерли руки гелем – через 30 секунд вірус вже неактивний. Але не зловживайте, бо вбиваєте і корисну симбіотичну мікрофлору, тому занадто часте використання дезінфікуючих засобів для рук може призвести до захворювань шкіри, тієї ж екземи, до прикладу. Просто – мийте руки!
Не торкайтеся обличчя руками! Навчіться не терти ніс чи очі! Якщо треба – одягніть маску. Можна Мікі-Мауса чи кого завгодно, аби лиш не торкатися обличчя.
Також знезаражувати варто всі предмети, на яких потенційно може бути вірус – одяг, смартфон, сумку і так далі. Вірус “вмирає” при дії температури 56 градусів і вище за 10 хвилин, при кип’ятінні – за секунди. Тому підійде звичайне прання, обробка мильним розчином чи спиртовмісними гелями.
Ретельно термічно обробляйте продукти харчування. Є відомості, що вірус може поширюватися і фекально-оральним способом, через сире м’ясо, наприклад.
Піднімайте свій імунітет. Після зими він у нас всіх ослаблений. А у випадку зустрічі з вірусом, боротися буде лише імунітет, лікарі зможуть тільки допомагати підтримуючою терапією. Овочі/фрукти, зелень, молочнокислі продукти, риба та м’ясо, за потреби – полівітаміни, настоянка ехінації – але не слухайте мене бездумно, це актуально та безпечно не для всіх! Консультуйтеся зі своїм сімейним лікарем!
Залиште в минулому шкідливі звички. Тютюнопаління гарантовано викликає ряд хронічних захворювань респіраторної системи – а це вам точно зашкодить якщо що, а алкоголь є імуносупресором, що також нічого корисного у боротьбі з коронавірусом вам не принесе.
І мийте руки!
Засоби індивідуального захисту
Погана новина – вони не вберігають. Хоча якийсь захист все ж можуть дати. Як ви вже знаєте і без мене, маски бувають різні, з різним ступенем захисту. Реально захищають від проникнення вірусу лише респіраторні маски класу FFP2-FFP3. Навряд чи ви зможете їх придбати в достатній кількості. Та й не потрібні вони здоровим людям, тому не робіть ажіотаж, залишіть маски тим, кому вони дійсно потрібні – медикам.
Бо навіть якщо ви маски “дістанете” – все одно користуватись ви ними не вмієте. Приклад:
Фото зроблено в суботу, 21 березня, на одному з тернопільських ринків. Як вважаєте, сильно допоможуть маски всім цим людям? Отож-бо…
А навіть якщо маска у вас якісна, носите ви її правильно – це все одно ні разу не гарантія. Очі-то у вас відкриті! А коронавірус прекрасно проникає в організм через слизову очей! Тому правильне використання правильних ЗІЗ виглядає ось так:
І для медиків це виправдано. Хоча я не збираюся давати поради медичним працівникам – вони й без мене знають що їм носити, коли і як – це регулюється відповідними медичними інструкціями та протоколами. Для всіх інших – читайте рекомендації ВООЗ та ЦГЗ МОЗУ.
Як не заражати інших?
Перш за все, слід вияснити які ознаки захворювання COVID-19?
Симптоми захворювання дуже нагадують “звичайний” грип, тому навіть лікарі не зможуть поставити вам правильний діагноз без уточнення епідеманамнезу з наступним експрес- та лабораторним дослідженням біологічного матеріалу.
Найпоширеніші симптоми коронавірусної інфекції: лихоманка (87,9 %), сухий кашель (67,7 %), стомлюваність (38,1 %), виділення мокротиння під час кашлю (33,4 %), задишка (18,6 %), біль у горлі (13,9 %), головний біль (13,6 %), болі в м’язах ( 14,8 %), озноб (11,4 %). Рідше захворювання супроводжується нудотою і блювотою (5 %), закладеним носом (4,6 %) і діареєю (3,7 %). Нежить не є симптомом COVID-19.
При появі хоч якихось перерахованих симптомів – зверніться по телефону до свого сімейного лікаря! Нікуди не треба бігти – ні в лікарню, ні в поліклініку, нікуди! Просто подзвоніть сімейному лікарю. Не підписали ще декларацію? Дзвоніть до будь-якого знайомого терапевта чи який знаходиться близько від вас, до лікарів – членів оперативного штабу з протидії епідемії. На 103, зрештою. Тільки нікуди не виходьте з дому!
Також повна самоізоляція на 14 днів показана тим, хто контактував із людьми з підтвердженим захворюванням, а також з тими, хто нещодавно повернувся з-за кордону. Нікуди не виходьте з дому, і зв’яжіться із сімейним лікарем. Він візьме вас на облік та встановить медичний нагляд. Повна самоізоляція, прошу вас!
Я дякую керівникам українських релігійних організацій, що вони адекватно оцінили загрози та перейшли на способи діяльності, що мінімізують ризики зараження коронавірусом. В цьому питанні – молодці!
Я дякую всім, хто добровільно обрав режим самоізоляції чи максимальне обмеження соціальної активності. Тільки так ми зможемо не допустити стрімкого розвитку епідемії, а значить врятувати наших стареньких та осіб з хронічними патологіями.
Я закликаю всіх інших, особливо тих, хто нещодавно повернувся в Україну усвідомити всю серйозність ситуації! На жаль, але саме ви зараз є реальною загрозою для всіх нас. Сидіть вдома та не поширюйте інфекцію! Для літніх людей вона майже рівнозначна вироку! Подумайте про це!
Всім нам бажаю спокою та мудрості, сил підтримати одне одного та пережити це все. Бережіть себе і не хворійте!
Завтра буде остання стаття циклу, присвячена правовому регулюванні карантину в Україні загалом та в Бучацькому районі зокрема.
Заувага: даний текст не є повністю авторським; значну його частину становлять компіляти та переклади з відкритих джерел, не захищених виключним авторським правом.
Прошу також не асоціювати колектив “Бучацьких справ” із цим текстом – він відображає винятково мою власну думку і може не співпадати з думкою моїх колег.