Лемківська кухня є проста, невибаглива, але корисна і здорова. Лемки вмілі землероби, тому їхні страви базувались на тих продуктах, які вони могли виростити на полі. Тож в основному їх страви з круп, овочів і фруктів, страви з тіста, а також молочні. Однак винахідливість лемків допомогла зі звичайних продуктів – змішуючи, поєднуючи, додаючи компоненти – готувати добру, поживну й різноманітну їжу.
Як говорили лемки: «Лемкиня без фантазії – не лемкиня». Так, поєднавши перемелений овес (борошно) зі скибкою чорного житнього хліба і водою, виникла страва киселиця. Вона дуже корисна, поживна і проста в приготуванні. В оригіналі рецепта використовували вівсяне борошно, але з плином часу замінили його вівсяні пластівці. А також почали додавати свіжі дріжджі для прискорення процесу бродіння.
Отже, для приготування киселиці нам потрібно:
-
1 кг. вівсяних пластівців або перемеленого вівса;
-
25 г. свіжих дріжджів;
-
скибка чорного хліба;
-
тепла кип’ячена вода;
-
3-х літрова банка.
Складаємо в банку вівсяні пластівці, кладемо скибку хліба, в невеликій кількості води розводимо дріжджі, вливаємо їх в банку, далі заливаємо водою, щоб вона покрила повністю всі інгредієнти. Добре все перемішуємо і залишаємо киснути у теплому місці на три дні.
Як покисне – до закваски додаємо ще трохи води, все гарно перемішуємо і проціджуємо через марлю чи сито. Жмих викидаємо , а рідина, що залишилася – і є кисилиця.
Приготування страви:
У каструлю наливаємо воду, додаємо сіль, кмин і доводимо до кипіння. Далі додаємо закваску і варимо до загустіння. Часник дрібненько нарізаємо і додаємо до страви.
Тепер, коли киселиця готова, потрібно зробити зажарку: дрібно порізати цибулю і посмажити її на олії. Заправити страву.
Лемки зазвичай подають киселицю із картоплею, тому її попередньо відварюємо. Також до киселиці додають сир бринзу, білі гриби і сметану.
Смачного!!!
Приготування страви від Віктора Камінського – у відео: