Спочатку важлива новина: вчора, 05 грудня 2019 року, Верховна Рада прийняла за основу та в цілому законопроект №2189. Він досить короткий, тому даю текст. Кому нудно – пропускайте.

Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:
I. Внести до Закону України “Про добровільне об’єднання територіальних громад” (Відомості Верховної Ради України, 2015 р., № 13, ст. 91) такі зміни:
1. Частину першу статті 4 доповнити пунктом 6 такого змісту:
“6) об’єднання територіальних громад здійснюється відповідно до перспективних планів формування територій громад Автономної Республіки Крим, області.”.
2. Частину третю статті 11 викласти в такій редакції:
“3. Перспективний план формування територій громад Автономної Республіки Крим, області затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідної обласної державної адміністрації.”.

Чи підпише Президент? 99,(9)%, що так.

В перекладі на українську це означає: ” Побавилися в демократію? Вистачить!”

Відтепер ОТГ можуть створюватися ВИНЯТКОВО відповідно до перспективних планів розвитку територій громад. Який відтепер буде розроблятися обласними адміністраціями БЕЗ УЧАСТІ обласних рад і затверджуватися Кабміном. Зрозуміло, ні про яку “добровільність” вже, фактично, не йдеться. Або виконуємо план державної виконавчої влади – або ніяк…

В нещодавньому інтерв’ю Міністр розвитку громад та територій Олена Валеріївна Бабак заявила, що процес ДОБРОВІЛЬНОГО об’єднання громад буде тривати до лютого 2020 року, після чого буде прийнято Закон, і громади об’єднають примусово. Тобто до місцевих виборів (орієнтовно 25 жовтня 2020 року) ВСЯ територія України буде поділена на ОТГ, і вибори пройдуть всюди за однаковою схемою.

В цілому моє персональне вкрай негативне ставлення до цієї комедії під назвою “добровільне об’єднання територіальних громад” чи “адмінреформа” чи “реформа децентралізації” ви вже знаєте, в більшості. Неодноразово писав про це:
Децентралізація – найуспішніша з українських реформ?
Децентралізація: мертвонароджене дитя
Реформа територіальної організації влади

Однак, процеси “децентралізації” вже не зупинити, хоч вони й антиконституційні та геть нелогічні. Тому єдиний вихід – хоча би закінчити формування громад максимально справедливо та з мінімальними втратами для жителів району…

А тепер конкретно про Бучацький район

Спочатку трохи цифр.

На самому початку так званої “реформи децентралізації” планувалося утворення по всій Україні орієнтовно 1.5-1.8 тисяч об’єднаних територіальних громад, середня чисельність яких складатиме 20-25 тисяч осіб, що проживатимуть у середньому в 16 населених пунктах, очікувана середня площа яких становитиме близько 330 кв. км.

Площа Бучацького району 802 км². Населення 63 тис. осіб. 39 населених пунктів.

Логічно припустити, що оптимальним було би утворення на території району двох, а краще – трьох громад із ~20 населених пунктів, населенням близько 20 тисяч осіб кожна та площами орієнтовно по 250-280 км². Ну, можливо, Бучацька міська ОТГ могла бути трохи більшою по населенню, бо місто…

Що ж маємо насправді?

  • Золотопотіцька ОТГ – 12 населених пунктів, 11 тисяч осіб, 124 км².
  • Трибухівська ОТГ – 3 населених пункти, 6 тисяч осіб, 61 км².

Згідно перспективного плану розвитку громад від Тернопільської ОДА планується така конфігурація громад на території теперішнього Бучацького району:

Отже, планується:

  • Бучацька ОТГ – 28 населених пунктів, 46.4 тисяч населення, 621 км².
  • Золотопотіцька ОТГ – 11 населених пунктів, 16.3 тисяч населення, 181 км².

Як на мене, що існуюча ситуація, що план від ОДА – якісь викривлені, непродумані, причому дуже…

Шановні жителі Трибухівців, Пишківців та Цвітової!

Прошу на хвильку відкласти в сторону емоції та подумати логічно: три села з таким населенням і такою площею – це не є та громада, ідея якої закладалася законотворцем у логіку адмінреформи! Зовсім не та!

Я в курсі ваших успіхів. Років тридцять вже знайомий з Олегом Івановичем, ще з студентських років; тішуся з його активності за підтримки сильної, професійної команди та ініціативної громади.

Але, дорогі мої, Трибухівська громада для обгрунтування свого існування мала би “взяти” ще з десяток сіл Язловецького напрямку! І, по хорошому, адміністративний центр такої громади мав би бути якомога ближче до географічного центру ОТГ, тобто в Язловці, а не Трибухівцях. Вибачте, але тут чиста логіка…

Висновок?

Потрібно ще раз подумати, проаналізувати, відкинувши в сторону персональні амбіції посадових осіб, підприємців, продумати таку конфігурацію ОТГ Бучацького району, яка була би справедливою по відношенню до всіх населених пунктів району, зіставною кількістю населення, площі, фінансової, інфраструктурної та кадрової спроможності кожної.

А потім через нового голову Бучацької РДА намагатися достукатися до чиновників та очільника Тернопільської обласної ОДА та заставити їх внести корективи в перспективний план.

На першому місці – майбутнє жителів району, майбутнє громад. Персональні інтереси – в сторону…