У 2019 році для вчителів початкових класів стартує пілотний проект сертифікації. Чи обов’язково і для чого проходити сертифікацію? Які переваги отримає сертифікований вчитель? Які негативні моменти та чим ризикує вчитель, який висловить бажання пройти сертифікацію? На всі ці питання ви отримаєте відповідь у даній статті. Та найголовніше — вчитель школи Бучацького району, який зголоситься взяти участь у сертифікації, отримає всебічну підтримку, але про це далі.

27 грудня 2018 року постановою КМУ було затверджено Положення про сертифікацію педагогічних працівників (громадське обговорення проекту документа тривало до 9 грудня 2018 року). Оскільки сертифікація є новим видом оцінювання роботи вчителя, то, як це було і з ЗНО для учнів, наразі сертифікація є добровільною, а пройти її зможуть тільки вчителі початкових класів. Загалом призначено 1000 місць для всіх бажаючих. МОН передбачило момент територіально нерівномірного розподілення і для кожної області виділило фіксовану кількість місць, яка була визначена пропорційно до кількості початкових класів. Згідно з додатком до наказу МОН України №1486 від 29.12.2018, від Тернопільської області максимальна можлива кількість зареєстрованих — 34 особи. Це не означає, що кожна область повинна заповнити всі місця, але дуже сумнівно, що вільні місця залишаться. А все тому, що успішне проходження сертифікації має ряд ПЕРЕВАГ:
– кожен вчитель, який пройде дану процедуру, отримає сертифікат та зможе зарахувати сертифікацію замість атестації;
– зважаючи на пункт 1, атестуватися не потрібно — сертифікат гарантує підвищення кваліфікаційної категорії на одну категорію;
– ви отримуєте гарантовану щомісячну надбавку 20% до заробітної плати;
– ви НІЧИМ не ризикуєте. Якщо з якихось причин пройти сертифікацію не вдасться, то це не несе жодних негативних наслідків.

Простими словами, якщо ви успішно пройдете сертифікацію, то отримаєте кар’єрний ріст та матеріальну надбавку (і це більше, ніж 20%, бо саме по собі підвищення на одну кваліфікаційну категорію дає просування вгору по Єдиній тарифній сітці). Якщо ж ви її не пройдете, то ніхто у вас категорію не забере та, тим більше, не звільнить.

Тепер по процедурі. Обов’язковою вимогою до вчителів є наявність стажу роботи не менше 2 років. На сайті УЦОЯО (на тому самому, де учні реєструються на ЗНО) вже з’явився окремий розділ «Сертифікація педагогічних працівників (незалежне тестування)», де можна ознайомитися із загальною інформацією та нормативними документами. З 15 січня на цьому ж сайті можна буде зареєструватися на сертифікацію. Термін реєстрації завершується 1 лютого, тому відкладати до останнього дня не варто. 

Що чекатиме педагога на шляху до отримання сертифіката? Відповідно до інформації МОН, всього сертифікація міститиме 3 обов’язкових етапи: 
1) Вивчення практичного досвіду роботи педагога. За попереднім графіком, даний етап триватиме із середини лютого до кінця 2018-2019 н.р. та з вересня до жовтня 2019 року. У заклад освіти один раз навідається щонайменше два експерти, щоб зробити оцінку діяльності педагога. Про їх візит буде повідомлено на власну електронну пошту вчителя не пізніше ніж за 3 дні до їхнього приїзду.
2) Зовнішнє незалежне тестування — відбуватиметься у період між другою половиною жовтня та початком листопада.
3) Електронне портфоліо. До 1 липня 2019 вчитель повинен завантажити на файлообмінник наступні матеріали: заповнену анкету самооцінювання; опис власного навчального заняття (освітня програма, навчальний предмет, тема, мета, методичне забезпечення, може містити відео-фрагмент уроку); додаткові матеріали (за бажанням педагога).

Вивчення практичного досвіду та тестування отримають окремі порогові бали, які визначить експертна комісія при МОН (представники УЦОЯО, ДСЯО, МОН та громадськості). Завдання вчителя — набрати за кожну із цих двох складових кількість балів, що дорівнює або перевищує поріг. Якщо учасник подолає поріг із тестування, але не подолає із вивчення практичного досвіду, тоді комісія може прийняти рішення вивчити портфоліо і вже за його розглядом ухвалити рішення про успішне проходження сертифікації.

Якщо педагог не брав участь у одному з етапів сертифікації, не завантажив власне портфоліо або з’ясується, що навчальні заняття були наперед відрепетирувані, то він втрачає шанс на отримання сертифікату. 

Тому краще залишайтеся самі собою і проводьте заняття як завжди, не прагніть показати картинку — покажіть себе. Кожен із вас особливий, зі своєю ізюминкою і манерами поведінки, за які вас так люблять діти. А кожне оцінювання — доволі суб’єктивна думка, і через неї вам точно не потрібно хвилюватись. Тому пробуйте, а одному із вчителів початкових класів Бучацького району, який напише повідомлення чи коментар у групу «Бучацькі справи» у Facebook та потрапить у число 34 з області, авторський колектив надасть повну консультативну та практичну підтримку і супроводжуватиме на всіх етапах сертифікації. Сюди входять і відповіді на питання, що вас цікавлять, допомога в реєстрації, завантаженні портфоліо та зйомці на відео фрагменту уроку.