ЯК ЖИТЕЛЯМ РАЙОНУ ВБЕРЕГТИСЯ ВІД КОРОНАВІРУСУ

Коронавірус став до нас ближчим – перший випадок захворювання зафіксували у Чернівцях. Що потрібно знати і який алгоритм дій відпрацювати, аби уникнути панічних настроїв та убезпечити себе і рідних від недуги й ускладнень від неї? Цікавимося у завідувача інфекційного відділення Бучацької районної лікарні
Павла КАЗМІРУКА.
– Павле Петровичу, що відомо про новий вірус і чи правда, що його вивели в лабораторії?
– 30 січня 2020 р. ВООЗ оголосила надзвичайну ситуацію у зв’язку з поширенням раніше невідомого виду коронавірусу за межами однієї країни. Виявили його торік 12 грудня в китайському місті Ухань. Дехто вважає, що це якась цілком нова хвороба, невідома людству. Але коронавіруси є в будь-якому медичному довіднику як банальні збудники ГРВІ. Кожен сьомий випадок респіраторно-вірусної інфекції – якраз коронавіруси. Ще 20 років тому вважалося, що вони не можуть спричинити значної шкоди людині. Але в 2002 р. один із них мутував і спричинив епідемію SARS, а інший десять років потому – MERS. У тих двох варіантів, як і в нинішньої мутації, головна особливість – ураження легенів. Саме це – основна небезпека. Але в багатьох інфікованих людей хвороба минає в легкій формі як банальна застуда, хіба що значно частіше супроводжується кашлем.
– Панічні настрої людей підігріваються повідомленнями про смертельні випадки в результаті захворювання на коронавірус…
– Усе пізнається у порівнянні. За даними ВООЗ, рівень смертності від лихоманки Ебола – 40 проц., MERS – 35 проц., SARS – 10 проц., дифтерії – 5 проц. (але серед дошкільнят – аж 20 проц.). Чи здається грип смертельно небезпечним захворюванням? А рівень смертності від нього у світі – 6 проц. Регулярно є хворі, які намагаються перенести на ногах запалення легень, – не від безвиході, а від «гарної репутації» хвороби, мовляв, це просто ускладнення ГРВІ. Утім, смертність від пневмонії – 4 проц. Знайдений у Китаї штам коронавірусу дає найнижчі у цьому переліку показники – 2 проц.
– Однак вірус надзвичайно заразний, він швидко поширюється по світу. Чи реально, що він з’явиться у нашому районі?
– Відомо, що вірус може передаватися під час інкубаційного періоду, який триває 7-14 днів. Тобто людина, яка не має жодних симптомів хвороби, за цей час здатна передати вірус іншим. Однак передається він не так уже й легко: інфікуватися можна при тісному й тривалому контакті. Отже, ті, хто не підходив до заражених людей на відстань ближче, ніж метр, не постраждали. Це означає, що варто тримати дистанцію від людей з проявами застуди, тих, хто менше як два тижні тому повернувся з Китаю чи інших країн, де циркулює вірус, а якщо вдома хтось із ГРВІ – не лінуватися відокремлювати його, виділяти окремий посуд, рушник. Тобто дотримуватись звичайних засобів гігієни. Звісно, ми у районі не застраховані від коронавірусу, враховуючи міграційні процеси.
В інфекційному відділенні Бучацької районної лікарні, яке обслуговує, до речі, і жителів Монастириського району, є лише дві палати-бокси, де можна розмістити п’ять пацієнтів. Щодо тестів на визначення коронавірусу, то медики області діють за методом виключення: спочатку визначають, чи це грип А, чи грип В.
Також здійснюють забір матеріалу від хворого і направляють для подальшого дослідження у віросологічну лабораторію у м. Тернополі. Якщо усі ці аналізи будуть негативні – тоді слід проводити дослідження на Covid-19.
– Чи правда, що цей тип коронавірусу найчастіше вражає людей старшого віку, після 60-ти? До речі, з цього приводу у соціальних мережах навіть жартують, що вірус – справжня мрія Пенсійного фонду України…
– Коронавіруси загалом (і цей не виняток) значно рідше вражають дітей. Відомо лише про 5 випадків інфікування новим штамом тих, кому немає 14 років. Що більший вік, то більший ризик. З тих, хто помер від вірусу, три чверті мали ще й важкі хронічні проблеми зі здоров’ям (астма, діабет, серцево-судинні захворювання, СНІД).
– Які клінічні ознаки коронавірусу та лікування?
– У перебігу захворювання виділяють чотири стадії: перша – первинної грипоподібної інфекції (триває 2-3 доби); друга – імунодефіциту (погіршення стану хворих, різке зниження імунітету, критичне падіння числа лімфоцитів; триває 3-4 доби); третя – атипової пневмонії, яка характеризується дистрес-синдромом (стан хворих особливо тяжкий, з дихальною недостатністю, набряком легенів); четверта – термінальна, що супроводжується інфекційно-токсичним шоком з вираженою поліорганною недостатністю (стан крайнього ступеня тяжкості). Основні клінічні прояви хвороби: підвищення температури тіла до 38 °С і вище, сухий кашель, задишка, утруднене дихання, відчуття нестачі повітря. Також можуть бути озноб, біль голови, міалгії, слабкість, втрата апетиту, інколи пронос. У більшості хворих (близько 90%) поліпшення стану настає з 6-7-го дня. У решти недуга прогресує до тяжкої дихальної недостатності, що потребує штучної вентиляції легень. Лікування проводять у боксованих палатах інтенсивної терапії інфекційного відділення з обладнанням для штучної вентиляції ле­гень. З перших годин призначають активну противірусну терапію: рибавірин, озелтамівір (таміфлю), а та­кож використовують антибіотики широкого спектру дії. Кабінетом Міністрів України прийнято рішення щодо організації на всіх рівнях системи охорони здоров’я чіткого алгоритму дій у випадку появи хворого на коронавірус або пацієнта з підозрою на цю недугу. У кожному регіоні, у тому числі у Бучацькому районі, розроблена методика лікування. Зокрема, людина з описаною вище симптоматикою має звернутися до свого сімейного лікаря (первинної ланки) незалежно від періоду доби. Медик, детально вивчивши клінічну симптоматику та анамнез хвороби, призначає лікування або скеровує хворого в заклади вторинного рівня. Для оптимізації заходів зі своєчасного виявлення, діагностики та подальшого лікування пацієнта з Covid-19 відпрацьована схема взаємодії центру первинної медико-санітарної допомоги, бригад швидкої та невідкладної медичних допомог, спеціалізованих відділень та Бучацького міжрайонного лабораторного центру МОЗ України. У випадку встановлення або підозри у пацієнтів Covid-19 їх скеровують у базові центри. У Тернопільські області це: для дітей – інфекційне відділення обласної дитячої лікарні, а при потребі надання реанімаційних заходів – інфекційне відділення Тернопільської міської дитячої лікарні; для дорослих розгорнуті палати в інфекційному відділенні Тернопільської міської лікарні швидкої допомоги.
– Які заходи профілактики найбільш ефективні?
– Доки вакцини немає в продажу (а до цього дуже довго), заходи безпеки традиційні: ретельно мити руки з милом, уникати тісних контактів з людьми із симптомами ГРВІ, підвищувати імунітет. Якщо вдома хтось із застудою – частіше провітрювати приміщення та робити вологе прибирання, дезінфікуючи все розчином хлорки, а предмети спільного вжитку (вимикачі, дверні ручки, гаджети) – протирати спиртовмісними дезінфекційними засобами. На речах вірус живе від кількох хвилин до кількох годин. Навіть звичайне прання теплою водою (вище 50 градусів) за пів години знищує коронавірус. Він боїться сонячних променів. І навіть у найкращих для вірусу умовах – вологість, темрява, відсутність свіжого повітря – він живе не більше 5 діб. Експерти кажуть, що з настанням теплих, сонячних днів коронавірус загине сам.
Оксана ЧОРНІЙ.

P. S. У середу відбулося засідання уряду, на якому було прийнято рішення про введення загальнонаціонального карантину в навчальних закладах, заборону на проведення спортивних та інших масових заходів. Відповідні рішення прийнято й органами місцевого самоврядування, зокрема і в Бучацькому районі. Як нам повідомила начальник відділу освіти райдержадміністрації Оксана МЕЛЕШКО, на виконання рішення позачергового засідання обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 11 березня 2020 р. (протокол №8), наказу управління освіти і науки ОДА від 11. 03. 2020 р. №60-од «Про заходи запобігання поширенню інфекції, спричиненої коронавірусом Covid-19 на території Тернопільської області» відділ освіти Бучацької РДА прийняв наказ про запровадження карантину в загальноосвітніх, дошкільних та позашкільних закладах району. Зокрема йдеться про призупинення навчального процесу з 12 березня по 3 квітня 2020 року, заборону проведення масових заходів у закладах освіти на території району.

за матеріалами газети Нова доба

Hits: 4