Світло знань освічує темряву невігластва

Прекрасне українське слово ‘освіта’ говорить нам, що світло знань у прямому сенсі освічує темряву невігластва.

Спокон віків вважалося, що грамота – це прямий шлях до більш успішного життя; люди, в тому числі і наші предки, віддавали все, в тому числі і життя, заради того, щоб їхні діти могли вчитися (майте на увазі: не отримати диплом, як багато хто з вас вважає, а вчитися, тобто ставати розумнішими, краще розуміти, як влаштований цей світ, життя і людське суспільство).

Бути розумним – це не просто знати столицю Австрії і вміти писати, це великий і складний комплекс навичок, результат багаторічної праці, ретельності та самодисципліни. Бути розумним означає вміти мислити, тобто володіти багатим арсеналом прийомів, серед яких: порівняння, аналіз і синтез, дедукція і індукція, розуміння діалектичних законів, уміння виділяти головне і робити висновки, це постійне тренування пам’яті, важливість якої важко переоцінити, це володіння мовою, це творчість, уява, відповідальність і відвага за прийняття рішень, це, безумовно, ерудиція тощо.

Ви можете справедливо зазначити: а яким чином все це пов’язане з тупими комами у реченні та написанням усяких безглуздих будь-ласк. Дійсно, прямої залежності немає. В принципі, можна бути, мабуть, головним інженером ‘Эйрбас’, і при цьому писати: ‘Коллегі будь-ласка хто небуть принисіт мені кохве’, але це малоймовірно, бо зазначені вище розумові якості вимагають від людини якісного ставлення до знань і вмінь. Будь-яких. І навпаки: безграмотність сигналізує халатне ставлення до процесу отримання знань, а це, в свою чергу, означає, що і в інших сферах на людину навряд чи можна покластись, окрім примітивної фізичної праці. Бути розумним – це велика конкурентна перевага у сучасному світі.

Тепер перейдемо до якості, чи рівня життя

Що це таке взагалі? Це ж не просто мати багато грошей! Це гарні, освітлені дороги, якісні продукти, це чисте довкілля, якісні і доступні речі: меблі, машини, побутові пристрої, одяг, це здорові і щасливі рідні, це подорожі, радість пізнання світу, це навіть розуміння власних душевних прагнень і їх досягнення. Як видно, для побудови такого життя потрібно багато розумних, дисциплінованих, сумлінних людей: бізнесменів, інженерів, педагогів, фінансистів, технологів, архітекторів, лікарів, музикантів, кінорежисерів, пілотів, фермерів і навіть перукарів. Є ще один нюанс: саме виживання нації і народу потребує певної критичної маси мислячих людей. Великий німецький канцлер Отто фон Бісмарк сказав, що війни виграють не генерали, а шкільні вчителі і священики! У цій простій фразі глибока мудрість!

Наш світ стає все більш технологічним, вже не за горами той час, коли дорогами поїдуть безпілотні вантажівки і таксі, у кількох країнах світу вже зараз отримано дозволи на експлуатацію такого транспорту на дорогах загального використання, багато фермерських господарств автоматизовано, в принципі вже зараз можливо майже повністю механізувати працю у садах і полях, все менше потребує людей і промисловість, гірнича справа, процес прибирання, туризм, значно менше людей потребує будівництво навіть вистоних і складних будинків тощо. Я хочу сказати, що важливість і вартість простої фізичної праці, на яку зробили ставку мільйони українців, поступово знижується. Прийде час, коли стояння рачки на плантації полуниці у Польщі буде з усіх боків життєвою поразкою! А якщо таких людей буде багато, то і народ зазнає поразки також, тому що та невелика кількість розумних людей, яка лишиться – шукатиме кращої долі серед собі подібних.

Це все дуже серйозне, стратегічно серйозне питання. Був час, коли українці виживали просто завдяки фізичній витривалості і вмінню володіти шаблею, але цей час минув невідворотно. Якщо Україна не матиме критичної кількості конкурентних, інтелектуальних кадрів – їй не позаздриш.

Інший вимір освіти – критичне мислення

Критичність означає постійне співставлення інформації із попереднім досвідом, запам’ятовування та можливість оцінювання на достовірність, маючи великий багаж знань. Різними способами оцінювання. Ви часто говорите, що у всьому винна влада, чи Президент, але ця влада – конкретні люди, їх виборці – так само конкретні люди. Якщо кандидат у депутати говорить вам, що побудує дорогу від Бучача на Місяць із чистого золота, то це фізично неможливо, а значить, він бреше, якщо кандидат говорить, що українці – розумний, добрий і працьовитий народ, який переможе усіх ворогів, і на цій підставі його записують у найбільші патріоти, але при цьому життя стрімко деградує, ви бачите скільки хамства навіть у цій групі при обговореннях банальних речей, люди роз’їжджаються, в країні війна і безлад, то значить щось тут не так. І з розумом виборців, і з патріотизмом кандидата.

Тому саме нездатність широких народних мас до критичного мислення призвели до появи президента Януковича, відвертого гопника, кандидата у президенти проститута Ляшка, параноїдально брехливої Юлі, відверто тупуватого депутата Гаврилюка і цілої плеяди відморозків-грантоїдів, які просто не здатні навіть на побутове поточне прийняття рішень. Ви ще питаєте до чого тут коми, будь ласка і освіта?

Ось подивіться, за будь-якої можливості ви перетворюєте прекрасну комунікаційну платформу, якою є ця група, з десятком тисяч учасників, на примітивний базар петрушки і качок-шипунів, який ви зробили і з центру Вашого міста, у якому прекрасні художники, архітектори і інженери минулого (не українці, до речі) побудували кілька справжніх перлин Поділля. Ви пишаєтесь ратушею, але ви до неї не маєте жодного стосунку, а от до поламаних лавочок і до пляшок у Стрипі – маєте. Ви вважаєте, що не потрібно знати, як писати що-небудь… але це ж означає, що вам і до лавочок байдуже, це ж означає, що ви нездатні будете профінансувати податками своє рідне місто, аби воно стало кращим, а з ним і ваше життя, і це ж означає, що ви ніколи не виграєте жодної війни у високотехнологічного і дисциплінованого супротивника, скільки б небесних сотень вона не забрала.

І так, на жаль, по всій Україні

Зараз уже і великі міста поступово перетворюються із осередків науки і культури у великі базари людей і речей. Дешеві базари. Дуже дешеві. А ще це означає, що ви вчитимете своїх дітей торгувати шипунами на центральній площі міста і їздити стояти рачки на польських ланах.

Це жорстока логіка, ви можете мене звинувачувати у всіх смертних гріхах, але саме зараз десь у світі розумні люди будують бойові дрони, винаходять смертельні віруси і проектують самонавідні артилерійські боєприпаси. Ви певні, що ви їм потрібні на цій прекрасній землі?

А з іншого боку, десь у Баварії люди їздять відмінними дорогами на красивих БМВ, гуляють на ідеальних галявинках з собаками, на яких витрачають у місяць більше ресурсів, ніж ви на своїх дітей. Бо ці люди мислять, розвиваються, еволюціонують. Вони прагнуть кращого і працюють. Вони ходять до театрів і слухають класичну музику, вони пишаються розумними друзями, а не зневажають сусідів. Тому що все це пов’язано: освіта, культура, мислення, рівень життя і прогрес, а також національна безпека і добробут.

Руслан Горайчук