Осип Назарук – Громадський і політичний діяч

Громадський і політичний діяч, письменник, журналіст та публіцист.

  Осип Тадейович народився 31 серпня 1883 року у м. Бучач. Навчався у Бучацькій державній гімназії, Золочівській гімназії, Львівському та Віденському університеті. Політичну діяльність розпочав із студентських років, один із організаторів Пресової квартири УСС. Член Української радикальної партії у 1922-23 рр. 

  У період Західноукраїнської Народної Республіки Осип Назарук займався в її уряді питаннями преси і пропаганди. Коли ця «третя будова української державности» закінчилася невдачею, Галичина опинилася під гнітом панської Польщі — еміґрував за океан, у Канаду, США. Повернувся до Львова в 1928 році. Перед загрозою радянської окупації 1939 р. був змушений еміґрувати до Польщі.

З іменем Осипа Назарука пов’язане видання «Вісника Пресової квартири У. С. С.», гумористично-сатиричних журналів стрільців «Бомба», «Самопал». «Самоохотник». щомісячника «Шляхи».

Автор історичних оповідань і повістей:

Чимало з того, що написав, залишилося в рукописах… Але й твори, що побачили світ, чекала сумна доля. Після так званого «визволення» 1939 року книги письменника були вилучені з бібліотек і зараховані до категорії націоналістичних. Ім’я Осипа Назарука зникло з літератури. Нині письменник і його твори повертаються до читача.

Осип Назарук помер від інфаркту 31 березня 1940 року в Кракові, нині Польща (тоді Генерал-губернаторствоТретій Райх) куди виїхав перед вступом радянських військ до Львова. Похований на місцевому Раковицькому цвинтарі.

Джерело: Вікіпедія