БУЧАЦЬКИЙ МИРНИЙ ДОГОВІР 1672 – договір, підписаний 28(18) жовт. 1672 між Османською імперією і Річчю Посполитою у м. Бучач після зайняття турец. військами Поділля. У ході переговорів на боці турец. сторони намагалися взяти участь представники гетьмана П. Дорошенка. Стосовно укр. земель Брацлавщини та Правобереж. Київщини (де існував козац. устрій), польс. сторона вперше на міжнар.-правовому рівні вжила термін “Українська держава”. Тер. Зх. Поділля переходила до Туреччини у складі Кам’янецького ейялету (1672–99). Під владою Дорошенка перебували Правобереж. Київщина та Сх. Поділля (Брацлавщина). Решта укр. земель залишалася за Польщею. Представники України під час польс.-турец. комісії вимагали включити до Б.м.д. пункт щодо встановлення зх. кордону Війська Запорозького, який мав проходити по річках Горинь (прит. Прип’яті, бас. Дніпра) і Лабунь. За Б.м.д., усі попередні договори між двома країнами залишалися в силі. Польща мала сплатити 80 тис. талерів контрибуції, а також щорічно давати турец. султану 22 тис. злотих данини. Внаслідок поразки Речі Посполитої у війні з Осман. імперією і укладення Б.м.д. ставало неможливим возз’єднання Правобережної України і Західної України, що перекреслювало політ. плани П.Дорошенка домогтися створення незалежної соборної д-ви. У квіт. 1673 польс. сейм відмовився ратифікувати Б.м.д. 

Матеріал Вільної енциклопедії

Історик Тарас Чухліб віднайшов у польських архівах перекладений з турецької на польську Бучацький договір. Угоду підписали Річ Посполита та Османська імперія 1672-го. У тексті є напис “Ukrainskie Panstwo” – Українська держава.

“У щойно віднайденому в польських архівах договорі у пункті 4 -му стверджується “Українську державу з давніми кордонами козакам віддати”, – пише у Facebook дослідник.

Розповідає, що Українськими землями в ньому визначаються землі Південної Київщини та Брацлавщини, над якими мав контроль тодішній гетьман Петро Дорошенко. Самі українські козаки були присутні при укладанні угоди, як союзні Туреччині. Вимагали включити пункт щодо встановлення кордонів України по річках Горинь і Лабунь.

Чухліб підкреслив, що оригінал договору з перекладом на польську публікується вперше. У коментарях до посту припускають, що саме завдяки згадкам про Україну та українців, значну частину оригінальних міжнародних договорів завойовники сторіччами ховали від очей світової спільноти та дослідників.

Тарас Чухліб опублікував фото оригінального Бучацького миру
Автор: facebook.com/TChuhlib