Яків Медвецький, священик УГКЦ

140 років тому, 07 січня 1880 року, в с. Цвітова на Тернопільщині народився Яків Медвецький – церковний діяч УГКЦ, доктор богослов’я.

Після закінчення Бучацької гімназії студіював богословські науки у Львівському університеті.

1905 рукопокладений на священика, душпастирював у Станіславській єпар­хії. Після здобуття докторату у Віденському університеті призначений професором Станіславської духовної семінарії (нині Івано-Франківськ), де до 1936 викладав Святе Письмо Старого Заповіту, старослов’янську мову, ексґезу та юдаїку (1912–14 також був віце-ректором). 1921 став референтом єпископської консисторії, 1925 – почесним крилошанином, 1927 – кустосом, 1929 – архідияконом Станіславської греко-католицької капітули.

1935 папа Пій ХІ іменував Якова Медведецького своїм домовим прелатом, а 1936 призначив Апостольським адміністратором Лемківщини ad nutum Sanctae Sedis, який підпорядковувався безпосередньо Ватикану.

Проводив діяльність для зменшення українського впливу на населення краю, що узгоджувалося з політикою уряду Польщі стосовно роз’єднання та денаціоналізації українців Лемківщини, стримування їхнього національного руху. Підтримував русофільство, співпрацював з Товариством ім. Качковського. Провів реорганізацію курії, внаслідок чого з неї усунено національно свідомих священиків. Підтвердив заборону виконувати українські духовні пісні в греко-католицьких церквах, запроваджену раніше.

Від 1937 видавав двотижневик «Карпатський дзвін», одночасно заборонив священикам читати й виписувати часописи «Український бескид», «Наш лемко», «Нове село» (також звернувся з листом до поштових урядів і постерунків поліції з вимогою надавати інформацію про порушників цієї заборони). 1938 перевів свою резиденцію із с. Рима­нів-Здруй у м. Санок (обидва – нині Підкарпатське воєводство, Польща).

Тому, що останньому часі здоровний стан Апостольського Адміністратора не дозволяв йому виконувати своїх обовязків, покликав до керми Адміністратурою, на становище Ґенерального Вікарія, загальновідомого українському громадянству й заслуженого церковного та громадянського діяча о. ректора Олександра Малиновського, який виконував ці свої обовязки від весни 1940 року.

Незважаючи на свою важку недугу, о. Адміністратор до останньої хвилини свого життя живо цікавився справами Адміністратури та встиг ще видати цілу низку важних розпорядків, якими виразно зазначив свій зворот до наладнання справ Адміністратури згідно з дійсними потребами Церкви й народу.

Апостольський Адміністратор для Лемківщини о. Яків Медвецький помер у Кракові в понеділок 27 січня 1941 року в шпиталі на 61-му році життя, після затяжної й важкої недуги.

За матеріалами:
https://zbruc.eu/node/47194
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=611786892971250&set=a.120072665476011&type=1&theater
http://esu.com.ua/search_articles.php?id=67397

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Total Page Visits: 333 - Today Page Visits: 2