Зображення

Іван Неді́льський (27 липня 1895Золотий Потік — 25 червня 1970Нью-Йорк) — український композиторвіолончелістпедагог; один із засновників Українського Музичного інституту Америки (США).

Біографія

Народився 27 липня 1895 року в містечку Золотому Потоці (нині смт Чортківського району Тернопільської областіУкраїна) у сім’ї державного урядовця. В 1914 році закінчив гімназію в Чернівцях

З початком Першої світової війни мобілізований до австрійської армії, у якій дослужився до звання хорунжого. Потрапив у полон, перебував два роки в таборі Монте-Кассіно (Королівство Італія), де написав найвідомішу із своїх пісень «Засяло сонце золоте» на слова Степана Пилипенка[1].

Після звільнення поїхав до Берліна, де навчався в університеті на філологічному факультеті та в Консерваторії Штерна. Здобувши освіту, працював в українській гімназії Підгайців на Тернопільщині, одночасно керував чоловічим хором «Боян»

З 1928 року працював учителем німецької мови в польській гімназії у Станиславові, а згодом директором і викладачем Станиславівської філії Вищого музичного інституту імені Миколи Лисенка й диригентом хору «Боян»

У роки німецької окупації був диригентом музично-драматичного театру імені Івана Франка. Під його музичним керівництвом пройшли вистави«Запорожець за Дунаєм»«Наталка Полтавка» та «Катерина»

Навесні 1944 року емігрував до Німеччини (Байройтський український табір для переміщених осіб), де він створив хор і викладав німецьку мову в заснованій українськими емігрантами таборовій гімназії[1].

В 1948 році емігрував до США, де в Нью-Йорку організував Український музичний інститут і став його професором і членом дирекції, керував жіночим хором «Боян». Виступав як диригент та віолончеліст.

Помер у Нью-Йорку 25 червня 1970 року. Похований на Цвинтарі святого Андрія у містечку Саут-Баунд-Брук. На надгробку композитора вигравірувана початкова фраза пісні «Засяло сонце золоте».

Матеріал вільної енциклопедії 25.07.2022 року 10:28 https://uk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%9D%D0%B5%D0%B4%D1%96%D0%BB%D1%8C%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D0%86%D0%B2%D0%B0%D0%BD&action=history