Нещодавно ми відзначали день народження Українки, яка за життя визнана найвидатнішою співачкою світу – Соломії Крушельницької. 

Але її батьки теж були не пересічними бучачанами. Сьогодні ми розповімо декілька слів про батька Соломії – Амросія Васильовича.

КРУШЕЛЬНИЦЬКИЙ АМВРОСІЙ ВАСИЛЬОВИЧ ГЕРБУ САС (07.01.1841, С. ОЗЕРЯНИ, НИНІ СЕЛО БУЧАЦЬКОЇ ТГ ЧОРТКІВСЬКОГО РАЙОНУ ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ — 31.12.1902, С. БІЛА, ТЕПЕР ТЕРНОПІЛЬСЬКОГО РАЙОНУ ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ) — УКРАЇНСЬКИЙ ГРЕКО-КАТОЛИЦЬКИЙ СВЯЩЕНИК, ГРОМАДСЬКИЙ ДІЯЧ, ХОРОВИЙ ДИРИГЕНТ. БАТЬКО СОЛОМІЇГАННИ, АНТОНА, ЕМІЛІЇ, ОСИПИ КРУШЕЛЬНИЦЬКИХ. ЗЯТЬ СВЯЩЕНИКА УГКЦ, ПИСЬМЕННИКА ГРИГОРІЯ САВЧИНСЬКОГО.

Закінчив Бучацьку гімназію при монастирі отців Василіян, Львівську духовну семінарію (1872). Служив парохом у селах Озерянах, Сороках, Білявинцях, Старих Петликівцях, Осівцях, Білій, де провадив хори, аматорські театри.

Грав на скрипці, фортепіано. На ювілейних концертах дириґував хором товариства «Руська бесіда» в Тернополі. Дружив з Іваном Франком, листувався з Михайлом Павликом, іншими прогресивними діячами культури та освіти. Через це мав неприхильне ставлення деяких тодішніх керівників УГКЦ.

Сприяв інтелектуальному, музичному розвитку дітей. 1903 року на його могилі в селі Біла встановлено мистецький пам’ятник з білого мармуру, який був привезений коштом доньки Соломії з Флоренції; епітафія: «Найлучшому мужеви, найлучшому батькови, честь єго розумови, єго серцю».

Джерело

Дем’янова, І. Крушельницький Амвросій Васильович   [Текст] / І. Дем’янова. // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 Т. Т. 2 К — О / голова редкол. Г. Яворський. — Тернопіль, 2005. — С. 254.

На жаль досі в Бучачі немає навіть меморіальної дошки присвяченої Соломії Крушельницькій, яка прославила нашу Бучаччину на весь світ.  

 

Автор відео Михайло Маслій