о.Юстин Йосиф Роман, ЧСВВ, ісповідник віри.

110 років тому,
2 лютого 1912 року у с. Босько Сяноцького повіту на Лемківщині народився о.Юстин Йосиф Роман, ЧСВВ, ісповідник віри.
Початкову освіту Йосиф здобував у рідному селі, а з 1924 року – у Місійному інституті отців Василіян у Бучачі.
Згодом, 22 серпня 1929 року, вступив до Василіянського Чину і під час облечин в чернечий одяг взяв ім’я Юстин.
Закінчивши новіціят у Крехівському монастирі, 7 квітня 1931 року склав перші тимчасові обіти, а 12 лютого 1935 року, у Лаврові склав Богові довічні чернечі обіти. Після здобуття богословської освіти отримав у Лаврівському монастирі 10 червня 1939 року священиче рукоположення з рук владики Йосафата Коциловського, єпископа Перемишльського. Свою першу Святу Літургію відслужив у рідному Босько 12 липня 1939 року. Першою парафією був Вороблик Королівський, пізніше Улюч. У 1941- 1942 роках продовжував свою священичу діяльність у монастирі о.Василіян у Бучачі і обслуговував парафію с.Медведівці біля Бучача.
Від 1943 року був катехитом у Перемишлі і парохом церкви о.Василіян на Засянні та завідателем с.Острів Радимнянського повіту.
1947 року заарештований у Перемишлі УБ, де душпастирював і переданий НКВД у Львові та засуджений на 8 років таборів.
У 1955 р., після повернення з Воркути, спочатку проживав з братом і його сім’єю у с. Нагірному Самбірського р-ну на Львівщині, а згодом оселився в м. Самборі, де влаштувався на роботу, а у вільний час виконував священиче служіння. Був відважний і жертвенний, наражаючи себе багато разів на небезпеку, служив вірним переслідуваної Церкви всюди, де настоятелі йому доручали.
Проводив священичу діяльність у сусідніх із Самбірщиною районах Підкарпаття.
В «Списку невоз’єднаних священників,членів колишніх монаших орденів…» за 1964 рік імя Йосифа Романа стоїть на першому місці. В нього неодноразово проводилися обшуки, і завжди з конфіскацією риз, молитовників, образків.
Незважаючи на строгий контроль КГБ, підтримував зв’язок із о.Войнаром,ЧСВВ, що перебував у Америці і з о.Деньком у Польщі. Всі троє:о.Войнар, о.Денько та о.Роман виростали під духовним керівництвом пароха с.Босько о.Миколи Головача, якого польська боївка 21 липня 1944 року розстріляла біля хати і він помер наступного дня у Сяноку, в лікарні ,на руках сповідника о.Степана Венгриновича.
Часті обшуки, арешти, переслідування позначилися на здоров’ї о.Юстина.
Відійшов по вічну нагороду о.Роман 31 грудня 1981 року в лікарні м.
Дрогобича. Похований у м. Самборі, поруч із сестрами- служебницями, для яких довгі роки був душпастирем.
Вшанування пам’яті.
«Достойний чину,вірний церкві» – у приміщенні Мистецького музею Леся Курбаса м.Самбора 5 лютого 2017 р.Б. відбулося відкриття виставки з нагоди 105-ї річниці від дня народження о.ЮСТИНА РОМАНА,ЧСВВ та 400-ліття Василіянського чину.
Відкрила виставку завідувачка музею Любов Тепла.
В пам’ять про о.Юстина отці-василіяни Назарій Лех,Макарій Флячок, Макарій Ленів,Теодор Лев,Юстин Мидзга,Йосафат Попович,які прибули на цей захід відправили панахиду. З матеріалами експозиції ознайомив присутніх автор виставки Степан Павлішак. Біографічні дані про о.Романа представила Марія Пекінчак та заспівала у дуеті з Лесею Мигалик його улюблену пісню «О Пречиста благодати повна».
Автор книги «Катакомбна церква» Микола Петрущак,один із перших хто висвітлював діяльність о.Юстина,згадав про свої зустрічі з ним. Щирими споминами про о.Романа ділилися Ірина Романишин,Марія Яциник,Ганна Мураль,Марія Лушнікова, Марія Ванів. Своїми враженнями від виставки поділився о.Василь Мазур.
5 березня 2017 р.Б. у історико – краєзнавчому музеї м.Старого Самбора відбулося відкриття виставки «Достойний чину,вірний церкві» з нагоди 105-ї річниці від дня народження о.ЮСТИНА РОМАНА,ЧСВВ та 400-ліття Василіянського чину.
Відкрив виставку, директор музею Назар Ящак.
В пам’ять про о.Юстина декан Старосамбірський о.Михайло Николин,отці-василіяни Теодор Лев та Юстин Мидзка відправили панахиду. Модератор заходу Любов Тепла поділилася своїми спогадами про о.Юстина. З матеріалами експозиції ознайомив присутніх автор виставки Степан Павлішак, який також представив спомини о.Доротея Шимчія,ЧСВВ. Самбірчанка Марія Пекінчак розповіла про життєвий щлях о.Романа та заспівала у дуеті з Лесею Мигалик його улюблену пісню ”О Пречиста благодати повна”. Про те, як о.Юстин приїздив на велосипеді або на мотоциклі до с.Бусовисько, як приходили до їхніх домівок мешканці навколишніх сіл на Святу Літургію, згадували мешканки цього села Катерина Луць та Марія Товарницька.
У день 40-х роковин переставлення до вічності о.Юстина Романа,ЧСВВ поминальну Святу Літургію у церкві Різдва Пресвятої Богородиці м.Самбора 31 грудня 2021 року Божого служили о.Йосиф Кралька,ЧСВВ, ігумен монастиря отців Василіян у Дрогобичі, о.Симеон Манько,ЧСВВ, ігумен монастиря у Добромилі, о.Назрій Лех,ЧСВВ, о.Роман Шуп’яний,ЧСВВ, о.Іван Вербіцький.
Опісля було віправлено нанахиду на могилі о.Юстина на цвинтарі у Самборі.