Рома́н Воро́нка — український і американський вчений, професор математики

Народився 12-го січня 1940 року в м. Бучач на Тернопільщині.

Батько, Воронка Остап Денисович (1905, Карів — 30 травня 1943, тюрма, Челябінськ) — український галицький лікар, громадський та просвітній діяч, симпатик ОУН, доктор медицини. Мати — вчителька географії та мови.

На фото: Остап Воронка стоїть другий зліва.

Остап Воронка був одним з двох лікарів-українців у Бучачі на момент приходу більшовиків (разом з д-ром Володимиром Гамерським). За спогадами сина Романа, в Бучачі вони мешкали в будинку на площі біля міської ратуші.

Арештований НКВС (за спогадами дочки д-ра Михайла Гриніва Богуслави, це було 27 вересня 1939 — на свято Чесного Хреста) без особливих причин і тривалий час вважався таким, що пропав безвісти. Помер 30 травня 1943 року в тюрмі міста Челябінська (нині РФ). Реабілітований 17 червня 1994.

У 1944-му сім’я покинула рідне місто Бучач. 8 років жили у Німеччині. Вступив до Пласту в 1946 р. в Новому Ульмі.

В 1952 р. переїхав до США і став пластуном в Нюарку. Брав участь в пластових таборах в Іст Четгемі та Бобрівці. Організував роверові та кайонкарські табори. Був новатським братчиком від 1955 до 1989 р. Голова Крайової Таборової Комісії при КПС. Вступив до Сіроманців в 1957 р.

Після закінчення середньої школи та університету Роман завершив студії математики у Нью-Йоркському університеті докторатом (Ph.D., New York University, 1977). Працював програмістом корпорації «Інтернешнл Бізнес Мешінз» (ІВМ). Протягом 1962–2002 років – в Інституті технологій штату Нью-Джерсі. Відзначений найвищою нагородою США у галузі політехнічної освіти.

У 1990-х роках «оксамитової революції» в Україні провідний активіст у організаціях допомоги Україні; голова Товариства української мови США, співзасновник фонду допомоги дітям Чорнобиля, Фонду допомоги Руху, Фонду допомоги Україні, Координаційного комітету допомоги Україні.

Довголітний перший заступник голови Координаційного комітету допомоги Україні. Довголітний член Управи Наукового товариства імені Шевченка США.

Науковий доробок

PHD 1974 Courant Institute of Mathematical Sciences, New York University. Спеціальність: асимптотичні методи в прикладній математиці диференціальних рівнянь з частинними похідними.

Одержав нагороду з рук президента України Л. Кравчука — звання «Заслуженого Діяча Науки і Техніки України». Знаний у науковому світі як автор формул у математичній генетиці voronka-keller formulae. Доктор honoris causa Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут» 1992 р. З 2002 р. пенсіонер.

Співавтор (Р. О. Воронка, М. І. Кратко, Є. В. Мейнарович, В. О. Павленко) Англо-Українського Математичного Словника (Київ: НВП Дидактик, 1993).

Автор спогадів “Коли воскресла Україна” та “Коли скресала крига“.

За матеріалами:
http://esu.com.ua/search_articles.php?id=29816
http://siromanci.plast.org.ua/metropolna
https://uk.wikipedia.org/wiki/Воронка_Роман_Остапович
https://ternopedia.te.ua/index.php/Остап_Воронка

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Total Page Visits: 275 - Today Page Visits: 2

Залишити відповідь