Легіон Українських Січових стрільців був сформований на терені Галичини у складі цісарсько-королівських військ у серпні-вересні 1914 року.

Служити в Легіоні УСС виявили бажання 28 тис. галичан, однак австрійська влада дала дозвіл на формування стрілецьких частини лише з 2,5 тис. вояків які увійшли до складу 25 корпусу австро-угорської армії. У перші бої з частинами російської армії вступили у вересня того ж року.

Перебували на зимових квартирах над річкою Стрипою у 1915-1916 роках. Тоді ж полеглих було поховано в долині цвинтару с.Нагірянка. Відоме фото на ганку будинку коло придорожньої статуї матері Божої приведено у книзі «Бучачина».

Поряд з регулярними заняттями по військовій підготовці проводилася культурно-освітня робота. Активну діяльність розгорнула редакція Пресова Кватира, у складі якої працювали Антін Лотоцький, Осип Назарук, Лев Лепкий та інші талановиті письменники, журналісти, митці. Великий внесок у цю справу зробили письменники та історики. Весною 1915 року на фронт приїхав Осип Назарук, який невдовзі написав нариси «Слідами УСС» і «Над Золотою Липою». У Львові почав видаватися щомісячник «Шляхи». Журнал публікував художні твори, спогади, листи. Тоді ж було укладено збірник «Стрілецька антоло¬гія»,

Чи не найбільшу послугу нащадкам вони зробили залишивши чимало документів і матеріалів про життя і діяльність усусів, щоб потомки не стояли перед пустими сторінками нашої минувшини. Пре¬сова Кватира писала щоденники, збирала всякі документи, робила численні фотографії, які й досі цікаві нам.

Тут на одній з них ви бачите стрільців, які читають часопис «Шляхи».