Вітаємо всіх медичних працівників з професійним святом – Днем медика і бажаємо щастя і міцного здоров’я!
З книги вірменина з Язлівця о.Садока Баронча «Пам’ятки Бучацькі», у якій зібрана інформація з існуючих на той час архівів міста і виданої у 1882 році на користь побудови лікарні у Бучачі довідуємося: 

Загальний шпиталь 1

«Місто до цього часу не мало такого закладу, в якому людина бідна, змучена хворобою могла би спокійно прихилити свою заклопотану голову – знайти притулок в недолі. Багато батьків можна було б врятувати для сім’ї, не одну матір можна було б повернути страждаючим і нещасним дітям, якщо трохи допомоги лікаря, кілька ложок теплої їжі, шматок хліба, трохи здорового повітря і хоча б такий догляд що сьогодні, завдяки загальному прогресу, в деяких країнах тварини мають. Іноді смерть батьків залишає і кількох дітей без будь-якої допомоги – а часто і без шматка хліба.
Щоб тій потребі зарадити, з ініціативи доктора медицини Едварда Крижановського й дозволу староства 4 липня 1877 p. було зібрано Комітет, який видав відозву з наміром побудувати в Бучачі шпиталь, у якому й бідніші люди могли знайти лікарську допомогу.
2 вересня 1877 було видано дозвіл на збирання коштів на будівництво. За недовгий час було зібрано 5000 золотих римських валюти австрійської. Збирання добровільних внесків було продовжено до кінця 1878 року».
Шпиталь збудовано в кінці вулиці Юліуша Словацького, на терасі за майбутньою дівочою ц.к. школою цесарівни Єлізавети. Пам’ятка, відбудована після війни, збереглася до сьогодні у доброму стані з надбудованим третім поверхом.
У юдеїв міста вже на ті роки був сиротинець, будинок старців і власна лікарня, з якої після війни п.Ліпкіна Л.Г. перенесла приладдя і медичне устаткування, що збереглося, до районної лікарні.
1 Barącz Sadok. «Pamiątki Buczackie». Lwów, 1882. – s. 147-148.
Повітові лікарі:
1. Bienenwald J.
2. Blutreich Henr.
3. Chalfen Abr.
4. Fuchs Zyg.
5. Goleger Lea
6. Hamerski Włodz.
7. Hirschhorn M.
8. Bylicki I.
9. Chalfen Sara
10. Nacht Fab.
11. Weinreb S.
12. Mosler Maurycy
13. Hirschler Mieczysław
14. Krzyżanowski Edward
15. Nacht Fabius
Гроно перших повоєнних лікарів:
1. Бріль Ф.А. – головний лікар
2. Гуменюк
3. Челядін І.М. – рентгенолог
4. Ліпкіна Л.Г. – терапевт
5. Туркін І.А. – лор
6. Паціора Н.Д. – окуліст
7. Ратайський
8. Грінберг – стоматолог
9. Фінк – стоматолог
10. Шильман Л.Д.
11. Шерешик – хірург
12. Рекалюк М.Г.
13. Гнатів О.М.
14. Костриба Г.І. – хірург
15. Дем’янчук Н.М. – гінеколог
 
Автор:   

Jura Bazanow