Минулого тижня повернулися на Батьківщину із закордонної подорожі українські школярі, які завдяки міжнародному проєкту Книга Добра мали можливість стати послом миру та добра в Угорщині. Під час цієї мандрівки вони побувати у Відні, зустрілися з герцогом та герцогинею Естрезахі у їх палаці. Серед цих дітей були і лідери учнівського самоврядування Бучаччини – Олійник Андрій та Мацик Христина та їх супутниця і наставниця – Оксана Гойда

Лілія Чорна.

Інтерв’ю брала  Наталя Олійник. 

Пані Оксано, розкажіть, будь ласка, про проєкт «Книга Добра».

“Книга Добра” – це масштабний міжнародний соціальний проєкт, який мандрує світом та об’єднав тисячі дітей і дорослих з єдиною метою – відшукати унікальні історії про добро в усіх проявах. Це Книга про Україну, про нас, українців, і про майбутнє, вона містить в собі щире та нерафіноване добро.

Стартував Міжнародний соціальний проєкт “Книга Добра”, що є продовженням Міжнародного соціального проєкту “Діти за мир у всьому світі” 8 лютого 2017 року за підтримки Міністра Закордонних Справ України Павла Клімкіна, народного депутата України, письменниці Марії Матіос, Міністерства закордонних справ Естонії, Посольства Естонії в Україні, Міністерства людських ресурсів Угорщини, Посольства Угорщини в Україні, з благословення Кардинала, верховного архієпископа Києво-Галицького Любомира Гузара.

На першому та другому  етапі проєкту діти з усіх регіонів України писали реальні історії про добро та малювали ілюстрації до них.

07 вересня 2017 року в Центрі української культури у м.Таллінні (Естонія) відбулось виготовлення перших сторінок Книги Добра в рамках міжнародного соціального проєкту. Друкують книгу на незвичайному черпаному папері. Його виготовляють з бавовни і трав, зібраних у тих регіонах, звідки надійшли історії про добро. Даний  папір зберігається більше  тисячі років. На кожну сторінку створюється окреме кліше, ретельно виведене каліграфічним почерком. Дерев’яно-шкіряна палітурка книги  зроблена зі 150-річних колотих дошок та пришитого до неї стародавнім способом за допомогою пергаменту книжкового блоку.

Участь у  створенні  «Книги Добра» взяли більше 500 тисяч дітей та дорослих. 200 переможців проєкту мали змогу впродовж літа 2017 року відпочити та оздоровитись в Угорщині,  350 дітей із сімей учасників АТО, обдаровані хлопці і дівчата, а також переможці трьох етапів міжнародного соціального проєкту «Книга добра» з різних регіонів України в період із 2018-2019 мали змогу бути в складі української делегації та передавати примірник «Книги Добра» в найбільші бібліотеки світу. Унікальний примірник  «Книга Добра» зберігається у бібліотеці Ватикану, Туреччини, Литви, Латвії, Естонії, Румунії , України та Угорщини.

Кому належить ідея взяти участь?

Ідея моя. Перебуваючи на обласних зборах лідерів учнівського самоврядування, я побачила презентацію даного проекту від лідерів з Великих Бірок.  Із цікавості зайшла на сайт «Книги добра». Прочитавши кілька історій, вирішила почитати цю диво-книгу з пластунами. А коли організатори запросили пластунів Бучацької станиці в подорож – почала працювати і з лідерами учнівського самоврядування Бучацького району.

Які вимоги?

Вимоги дуже прості – робити добрі справи!

Щоб стати послом миру і добра, потрібно активно проводити заходи, які пов’язані із міжнародним соціальним проєктом «Книга Добра»:

  •  читати та аналізувати історії Добра в школах,        позакласних гуртках, будинках творчості  і т.д.;
  •  пропагувати Добро: проводити різноманітні флешмоби із використанням  історій із Книги Добра;
  •  створювати відеоролики, мультфільми, блоги  і т.д.;
  •  організовувати художні виставки із використанням  історій із Книги Добра;
  •  театралізувати історії із Книги Добра та інше.
  • Під час проведення заходів обов’язково використовувати символіку проекту «Книга Добра».

Брати участь можна як одноосібно, так і колективно.

Результати виконаних робіт необхідно надсилати у відео- та фотозвітах на електронну адресу: [email protected] .

Чи вперше представники Бучача поїхали в мандрівку з Книгою Добра?

Ні, не вперше. Першопрохідцями були пластуни станиці Бучач. П’ять активних учасників проєкту, разом із станичною Борак Світланою, подорожували  з «Книгою добра» влітку.

Подорож  була ініційована вперше і організована Посольством України в Королівстві Нідерланди та за підтримки Міністерства закордонних справ України. Дійство відбувалося у національному парку Het Nationale Park De Hoge Veluwe, який є одним із найстаріших і найвідоміших парків країни. В період з 31 серпня до 01 вересня взяли участь в святі «Дні України» в Нідерландах.  Разом з Марією Матіос передали унікальний примірник   Надзичайному і Повноважному Послу України в Королівстві Нідерланди Всеволоду Ченцову. А наша наймолодша учасниця з рою «Лілейки» Буряк Софійка взяла участь у концертній програмі.

Завдяки сприянню Посольства України в Королівстві Нідерланди, група побувала в Нідерландському музеї під відкритим небом, який присвячений культурі, пов’язаній з повсякденним життям звичайних людей, та в одному із найбільших зоопарків країни – зоопарку Royal Burgers. В одній мандрівці вдалося побувати не лише в Нідерландах, але й у стародавньому німецькому містечку Нюрнберг та столиці Угорщини м.Будапешті, де для них були організовані пізнавальні та цікаві екскурсії.

Було багато учасників? Чому тільки двоє дітей поїхало в Угорщину?

В Нідерланди – 50 учасників. Організатори запросили 5 учасників і супроводжуючу особу. В Угорщину – 40 учасників і, відповідно, запросили 2 учасників та супроводжуючу особу. А взагалі учасники подорожей – зі всіх куточків України.

Хто фінансував поїздку?

Організатори фінансували поїздку. Саме вони шукають спонсорів і роблять дітей щасливими. До речі, стосовно організаторів:

Організатори  Проєкту

БО «Благодійний Фонд  «Чисті Серцем»

Центр української культури у м.Таллінні  (Естонія)

Державне самоврядування українців Угорщини

 

Керівник Проєкту

Василь Вишиванюк – почесний  консул Угорщини в м. Івано-Франківськ та області

 

Координатор Проєкту

 

Ірина Рабарська – директор БО «Благодійний Фонд  «Чисті Серцем»

 

  1. Яка доля Книги Добра надалі?

Проєкт продовжується, і кожен може взяти участь. Лише б бажання робити добрі справи.

P.S: Приємно, що організатори знайшли час і можливість та завітали в Бучач.  28 листопада відбулася презентація «Книги Добра» у нашому містечку.

Учні:

Ви представники учнівського самоврядування? Якої школи?

Моцик Христина: Так . Підзамочківської ЗОШ I-II ступенів .

Олійник Андрій: Так, президент Бучацького ліцею. Окрім цього, лідер “Бучацької Ліги Старшокласників”.

Чим вас зацікавив проект «Книга Добра»?

Моцик Христина: Насправді, я зацікавилась цим проєктом, насамперед, завдяки Бучацькій Лізі Старшокласників та Гойді Оксані Іванівній, яка розповіла про нього . Чим саме зацікавив? Тим, що завдяки йому багато людей стає більш мотивованими і прагне бути добрішими. Багато хто каже, що добро не в моді , бо нібито « світ став лицемірний і злий, та бути добрим до когось неможливо, бо звикнуть і будуть сприймати як належне» . Але чому добро не можемо сприймати як звичну річ , а зло – без вагань ?..

Олійник Андрій: Проєктом почав цікавитися ще того року, коли дізнався, що декілька моїх однокласників відвідало Нідерланди. Мене вразило, наскільки вони змінили певні свої погляди після цієї подорожі. Я також прагнув змінити цей світ на краще, творити добро, адже  без нього наше життя втратить будь-який сенс.

Яка Ваша безпосередня участь в написанні Книги?

Моцик Христина: Чесно кажучи, коли писалась ця книга, я ще навіть не здогадувалась про це )) Та пізніше я почала брати участь в розповсюдженні ідей даного проєкту.

Олійник Андрій: Саме в написанні книги я не брав жодної участі. Проте, допомогав Оксані Іванівні популяризувати її в районі. І саме їй я найбільше вдячний за змогу взяти участь у даному проєкті. Без неї цього всього не було б. Вона надзвичайно хороша людина.

Який досвід дала поїздка?

Моцик Христина: Ну, тут можна говорити багато, але виділю основне)

Під час поїздки я дуже вмотивувалась. Мотивація зросла у всіх галузях. Починаючи від вивчення мов та закінчуючи тим, що потрібно завжди відстоювати своє рідне і ніколи не соромитись це робити . Незважаючи на те, чи цілий світ проти вас. ( Звісно, якщо ви впевнені у своєму виборі )

Олійник Андрій: Впевнився в тому, що жити заради добра є набагато вищою метою, ніж прагнути грошей та слави.

Що взяли для себе?

Моцик Христина: Ніколи не потрібно зупинятись на досягнутому, бо, повірте, завжди є куди прагнути . Якщо не матеріально, то духовно .

Олійник Андрій: Для себе я дізнався надзвичайно багато нового, знайшов чудових друзів, ще раз впевнився у необхідності вивчення іноземних мов. Вся поїздка – це позитив у чистому вигляді, тому панувала атмосфера, яка стимулювала щось змінити. Я почав більше читати книжки, подивився на світ з іншого ракурсу. Став більш відкритим до людей.

Чи є щось, що хотіли б побачити в себе вдома?

Моцик Христина: Люблю подорожувати . Тому, напевне, багато сімейних подорожей

Олійник Андрій: Напевне, хочу щоб у моєму домі панувала гармонія та злагода, що витала у автобусі, яким ми подорожували. Це було просто неймовірно!

Якби Ви могли впливати на місцевому рівні на щось – що б найперше зробили?

Моцик Христина: На це питання, я, напевне, найшвидше відповім)) Я б 100% спершу зробила хоча б невеличкий притулок для безпритульних собак.

Олійник Андрій: Зайнявся вирішенням проблеми зі сміттям. Воно у нас повсюди. Ми живемо у чудовому місті. Але саме засмічені узбіччя паплюжать його вигляд, чого немає в Угорщині та Австрії.

 

Корисні посилання:

Офіційна сторінка проєкту