Давайте спробуємо розібратися і дати відповідь це запитання, адже воно одним із перших виникає при обговоренні доцільності створення об’єднання співвласників практично кожного багатоквартирного будинку.
Дійсно, а що краще – гаряче, жовте чи хвойне?
Комунгосп (аналог ЖЕКів у інших містах) та ОСББ (об’єднання співвласників багатоквартирного будинку) – це зовсім різні за своєю правовою природою та функціональним призначенням утворення, тому порівнювати їх просто абсурдно.
Комунгосп є звичайним суб’єктом господарювання, метою діяльності якого є отримання прибутку шляхом надання (чи ненадання) жителям та організаціям Бучача деяких послуг, в тому числі таких, що стосуються утримання багатоквартирних будинків. Зокрема, типовий договір, що укладається комунгоспом із мешканцями багатоповерхівок, включає такі послуги: освітлення та утримання місць загального користування, обслуговування внутрішньобудинкових інженерних мереж, в т.ч. димовентиляційних каналів, дератизація (боротьба з гризунами). Засновником комунгоспу є Бучацька міська рада, але це зовсім нічого не означає, оскільки суб’єкти господарювання є рівні перед законом незалежно від форми власності, а в Тернополі, наприклад, не залишилося жодного комунального ЖЕКу, всі давно приватні…
Натомість ОСББ – це, перш за все, механізм прийняття колективних рішень щодо спільного майна будинку. Така собі невелика «міська рада» в межах однієї багатоповерхівки. Суб’єктом господарювання ОСББ не є, ніяких послуг нікому не надає і надавати не може; це неприбуткова організація, відповідно не сплачує ні ПДВ, ні податку на прибуток.
Ще раз: комунгосп – комерційна обслуговуюча організація, а ОСББ – спосіб прийняття юридично значущих рішень мешканцями будинку. Якщо, наприклад, збори об’єднання вирішать, що самостійно обслуговувати комунікації жителі не в стані, то нічого не завадить найняти для цієї мети наш комунгосп чи приватну організацію. А от прибирати прибудинкову територію та робити поточні ремонти місць загального користування можуть і самотужки.
Взагалі варіантів безліч, але найголовніше – всі рішення щодо будинку мають прийматися легітимно, самими власниками квартир та нежитлових приміщень у ньому відповідно до їх уявлень про найефективніший спосіб утримання свого власного житла, а не бути нав’язаними якоюсь там «міською радою», яка не має на це зовсім ніяких правових підстав. Так, дійсно, комунгосп зараз здійснює свою діяльність з «утримання житлового фонду» та стягує за це гроші з мешканців – абсолютно незаконно.
Сподіваюсь, цей коротенький допис на сайті «Новин Бучача» стане початком плідної дискусії та наверненням відносин у сфері ЖКГ в законне та цивілізоване русло. Задавайте запитання, запрошуйте на зустрічі з ініціативними групами. Готовий, як і завжди, практично допомогти з технічними питаннями проведення зборів, підготовкою документів, державною реєстрацією ОСББ, першими кроками в самостійній діяльності. Звісно, безкоштовно.
30 квітня 2015 року