30 грудня 2022 року минає 40 років з часу створення у м. Бучачі історико – краєзнавчого музею. Ця подія стала знаковою в культурно – просвітницькому житті Бучаччини.
Музей заснований у 1982 році як громадський, експозиція розміщувалася в ратуші. До кінця 1980 – років робота музею знаходилась під впливом радянської пропаганди.
В 1990 – му коли розпочалася реставрація пам’ятки, її було перенесено в пристосоване приміщення на першому поверсі житлового будинку на вул. Галицькій, 55, ( навпроти ратуші) де розташована до сьогодні. Від 1988 року музей функціонував як відділ Тернопільського обласного краєзнавчого музею, а від 2002 – го входив до переліку об’єктів комунальної власності територіальної громади Бучацького району. Від 28 грудня 2021 року Бучацький краєзнавчий музей входить до комунальної власності Бучацької територіальної громади.
Сьогодні музей є місцем, де можна доторкнутися до минулого, збагнути сьогодення, та побачити весь колорит і красу нашого краю. За цей довгий і насичений час музей увібрав емоції десятків тисяч відвідувачів, понад чотири тисячі експонатів з фондів Бучацького краєзнавчого музею розповідають відвідувачам про славну історію міста над Стрипою.
Тут функціонують чотири постійно діючі експозиції: «Етнографія та побут нашого краю», «Археологія», «Відомі люди Бучаччини» і «Бучач та його околиці в минулі роки». Найдавнішими і найцікавішими є експонати археології (4 – 3 тис. років до нашої ери). Також привертають увагу експонати нумізматики, документи кінця 19 початку 20 ст., інформаційно-агітаційні матеріали ОУН – УПА, фрагменти скульптур Пінзеля.
Оглядаючи зали музею, відвідувачі поринають у світ історії, виникає почуття гордості за відомих людей, які багато століть назад проживали, творили тут та прославили наш край. В кожного експоната своя, окрема історія. Здається, що час ніби тут зупинився на мить.
Пропонуємо відвідувачам різні типи екскурсій: як оглядові (по всьому музеї), так і тематичні, присвячені розгляду окремих аспектів єврейської та української історії. Під час оглядової екскурсії музеєм, відвідувачі матимуть чудову можливість оглянути всі зали постійно діючої експозиції в супроводі професійного екскурсовода.
В Бучацькому краєзнавчому музеї організовуються персональні виставки художників, майстрів декоративно-прикладного мистецтва, майстер-класи, зустрічі із цікавими людьми.
У нас можна замовити цікаву та незабутню екскурсію історичними та архітектурними пам’ятками Бучаччини, доторкнутись до глибини історії та відчути себе її частинкою.
Вітаємо усіх наших друзів, відвідувачів з прийдешнім Новим 2023 роком, усіх хто святкував і тих, що будуть святкувати Різдво Христове! Бажаємо усім нам мирного неба над Україною! Запрошуємо до перегляду експозиції музею і виставок! Світлина 1982 р. Громадськість міста та ініціатори створення музею у м. Бучач.
На зображенні може бути: 7 людей, люди стоять та на відкритому повітрі