1 липня цього року набув чинності Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» (надалі – Закон). Спробуємо розібратися з тим, які загрози він містить для власників квартир у багатоквартирних будинках та як їх уникнути.
Частина 5 статті 13 Закону: «У разі якщо протягом одного року з дати набрання чинності цим Законом співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створено об’єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок… договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком строком на один рік від імені співвласників підписує уповноважена особа виконавчого органу відповідної місцевої ради, за рішенням якого призначено управителя. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна зі сторін не повідомить письмово другу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк».
Іншими словами, до 1 липня 2016 року мешканці багатоквартирних будинків або утворять об’єднання співвласників (ОСББ), або рішенням виконкому міської ради їм буде примусово призначено компанію, яка й буде «надавати послуги з управління будинком» за тарифами, що будуть в рази, якщо не в десятки разів, перевищувати діючі. При цьому розірвати в майбутньому такий договір буде вкрай складно, оскільки стороною договору будуть не самі власники квартир, а певний працівник міської ради, і тільки він зможе почати процес відмови від послуг управляючої компанії. А от чи захоче він це робити – питання непросте, м’яко кажучи…
Повернемося до тарифів. Відтепер до обов’язків власників квартир віднесено забезпечення технічного обслуговування та у разі необхідності проведення поточного і капітального ремонту спільного майна багатоквартирного будинку (ч.2 ст.7 Закону). Це означає, що внески на майбутні поточні та капітальні ремонти плюс винагорода «управителю» будуть обов’язково включені в склад тарифу; розмір майбутньої «квартплати» можете обчислити самостійно, виходячи зі стану свого будинку та вартості його капітального ремонту, поділеного пропорційно між власниками квартир. Зауважимо, що з 1 січня 2016 року набувають чинності зміни до Закону України «Про житлово-комунальні послуги», одна з яких містить припис: «Встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижче розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво не допускається». Очевидно, щодо квартплати мова буде йти не про десятки гривень в місяць, як зараз, а про сотні чи тисячі гривень щомісячних платежів…
А тепер мій особистий прогноз. Діяльність з управління житловим фондом, імовірно, буде віднесена до тих видів господарської діяльності, що вимагають отримання ліцензії. І їх отримають лише «правильні» компанії, власниками яких будуть особи, наближені до виконавчої влади. Саме вони і будуть «стригти» жителів багатоквартирних будинків, відданих місцевою владою у комунальне рабство. Місцеві ж комунальні житлово-експлуатаційні організації, наприклад, Бучацький комбінат комунальних підприємств, або не отримають ліцензій, або будуть усунуті від участі в конкурсах через «правильно» прописані умови, і будуть лише на умовах субпідряду фактично здійснювати хоч якісь ремонтні роботи в будинках, отримуючи за це мізерну частинку коштів, зібраних управляючою компанією з мешканців багатоповерхівок…
Як рятуватися?
Не будемо розглядати передбачений Законом варіант управління будинком «без створення юридичної особи» через його концептуальну вразливість та наявність численних прогалин, що роблять можливими зловживання та фальсифікації, які призведуть все до того ж: передачу будинку в рабство управляючій компанії. Немає сенсу.
Єдиним же реально працюючим варіантом залишається виключно утворення ОСББ, хоча, зауважимо, Законом внесено такі зміни до профільного ЗУ «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку», які доволі сильно утруднюють його створення та діяльність. Однак іншого способу убезпечити свій будинок від посягань комунальних мафіозі просто не існує.
Отже, до останнього бою за своє житло залишилося менше восьми місяців. Хто в ньому стане переможцем? Господарі ви чи кріпаки – вирішувати тільки вам, власникам квартир у багатоквартирних будинках… Час іде…
03 листопада 2015 року