Кілька слів про костел у с. Пилява і як він виглядав.
Місцеві римо-католики спочатку належали до парафії костелу Внебовзяття Пресвятої Діви Марії у Бучачі, а після створення 1911 року парафіяльної експозитури у Новоставцях, увійшли до неї. 1913 року у Пиляві нагромадили достатню кількість каміння для будівництва філіальної мурваної каплиці, проте її спорудження так і не розпочалось.
Через двадцять років, 20 червня 1934 року адміністратор парафії о. Петро Соколовський запросив в курії дозвіл на будівництво в Пиляві святині за проєкт каплиці у селі Войтехівка (нині – Мартинівка), висота якої мала бути збільшеною на два метри. Цього ж року розпочалось її спорудження, яке, в основному, завершили освяченням каплиці 19 жовтня 1935 року. На будівництво витратили 6065 злотих. Наприкінці 30-х років чисельність католиків латинського обряду у Пиляві лише трохи перевищила дві сотні.
Колишня римсько-католицька каплиця, вірніше, її уцілілі та перероблені рештки нині використовуються в якості господарської будівлі.
![](https://scontent.fiev21-2.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/s960x960/193464215_2946382462301169_8639964406529212994_n.jpg?_nc_cat=100&ccb=1-3&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=u8lXP5m1kFsAX9fN0FZ&_nc_ht=scontent.fiev21-2.fna&tp=7&oh=6e88cb146f418c9f2b5333d967c3182b&oe=60DD55C4)
![](https://scontent.fiev21-2.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/s960x960/192150120_2946382458967836_7495057019118291077_n.jpg?_nc_cat=102&ccb=1-3&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=A2R9uAS5VU4AX-5wJ3T&_nc_ht=scontent.fiev21-2.fna&tp=7&oh=b6bfa7dfa6ac73d6c2200567bcefc578&oe=60DC2461)
![](https://bspravy.org.ua/wp-content/uploads/2021/06/порохова-1-768x1024.jpg)