Міська рада списує будинки

На пленарному засіданні міської ради 3 жовтня 2017 року депутати прийняли рішення про списання багатоквартирних будинків з балансу Бучацького комбінату комунальних підприємств.

Що це означає?

Річ у тім, що ще з 90-х років українське законодавство недостатньо чітко визначало правовий режим власності для майна багатоквартирних будинків. З одного боку ЗУ «Про приватизацію державного житлового фонду» стверджує (ч.2 ст.10), що «власники квартир багатоквартирних будинків… є співвласниками допоміжних приміщень у будинку… технічного обладнання, елементів зовнішнього благоустрою», тобто за виключенням квартир – все інше майно будинку є спільною власністю власників квартир. А з іншого – існували підзаконні інструкції Мінфіну, які зобов’язували «балансоутримувачів» відображати приватизоване житло в своїх бухгалтерських балансах.

Незважаючи на те, що Конституційний Суд України двічі (у 2004 та 2011 роках) давав офіційне тлумачення вищезгаданої норми Закону, з якого випливає, що одночасно з набуттям права власності на квартиру, незалежно від підстав такого набуття (приватизація, купівля, успадкування тощо), виникає право співвласності на спільне майно багатоквартирного будинку, незважаючи на прийняття в 2003 році нового Цивільного кодексу, в якому ст.382 стверджує те ж саме – фактично по всій Україні багатоквартирні будинки все ще продовжували «вважатися» комунальними, а місцеві ради незаконно (!) на свій розсуд розпоряджалися їхнім майном та примусово призначали для багатоквартирних будинків виконавців комунальних послуг.

І ось нарешті в 2015 році народні депутати прийняли ЗУ «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», в якому ще раз внормовується, що спільне майно багатоквартирного будинку належить на праві спільної власності власникам квартир та нежитлових приміщень будинку, тому ні ККП, ні міська рада не мають жодного відношення до майна багатоквартирок. Іншими словами, будинки перебувають не в комунальній власності, а в колективній приватній. Наголошу, нічого нового насправді нардепи не вигадали; такий режим власності для будинків був передбачений ще в 1992 році. Також цей Закон остаточно усунув із українського законодавства поняття «балансоутримувач житлового фонду».

Таким чином, багатоквартирні будинки підлягають списанню з бухгалтерського балансу Бучацького ККП. Саме ж списання відбудеться на підставі Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 № 301, що передбачає:
– обов’язкове інформування мешканців будинку шляхом розміщення відповідних оголошень на інформаційних стендах у під’їздах;
– комісійне обстеження будинку;
– складання акту про списання;
– надання копії акту співвласникам будинку.

Списання багатоквартирних будинків є всього лиш приведенням бухгалтерського балансу ККП у відповідність до чинного законодавства; воно ніяк не вплине на надання послуг мешканцям з утримання будинків згідно укладених договорів.

27 жовтня 2017 року

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Total Page Visits: 317 - Today Page Visits: 4

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: