Що таке мамографія, кому вона показана та протипоказана, що потрібно для проходження обстеження – читайте в інтерв’ю з рентгенолаборанткою медичного центру «Мевіз» Інною Яремою.

– Інно, для тих, хто взагалі вперше в житті чує це слово – що таке “мамографія”?

– Мамографія – це рентгенівський метод обстеження молочних залоз. Він дозволяє виявити навіть найдрібніші осередки патології, коли медицина практично гарантує одужання і повернення до повноцінного життя. Використання мамографії дозволяє виявити пухлинні утворення до їх клінічного прояву, тобто тоді, коли їх не можна визначити при пальпації. Також мамограма може показати невеликі відкладення кальцію в молочній залозі, що може бути ранньою ознакою раку.

– Які показання для діагностики?

– Мамографію рекомендовано проходити всім жінкам після 40 років 1 раз на 2 роки, навіть якщо у жінки немає ніяких скарг з приводу стану її молочних залоз (скринінгове, або періодичне профілактичне обстеження). Жінкам після 50 років проходити мамографію необхідно щорічно. У разі необхідності лікар може призначити дослідження і в більш ранньому віці, наприклад, якщо жінка є в групі ризику (діагностичне обстеження).

– Багатьох жительок району вже обстежили?

– Кабінет мамографії працює від жовтня 2018 року, з того часу мамографічне обстеження пройшли 548 жінок. Це небагато, на жаль.

– Сама процедура безпечна?

 – В мамографії використовуюється рентгенівське опромінювання. Однак та доза, яку дає наш сучасний мамограф (0,3 мзВ) є безпечною для здоров’я жінки (природний радіаційний фон становить від 0,05 до 0,2 мікрозіверта на годину – А.Д.)

– Що потрібно зробити, щоб пройти профілактичне обстеження? З чого почати? Потрібно попередньо записуватись?

– Ні, попереднього запису немає. З собою обов’язково потрібно мати результати попередніх обстежень, якщо такі були. Ніякої особливої підготовки процедура не потребує, але є кілька моментів, які варто знати. Мамографію слід проходити з 6-го по 12-й день менструального циклу. Якщо ж менструації вже відсутні, то немає різниці коли саме обстежуватись. Краще одягнути роздільний одяг, щоб зручніше було роздягатись, а в день обстеження не варто користуватися косметичними засобами для тіла (лосьйони, креми). Обов’язково перед мамографією треба зняти прикраси.

Процедура мамографічного обстеження

Вас попросять стати перед мамографом. Спеціально навчений фахівець – ренгенолаборант розмістить молочну залозу між двома пластмасовими пластинами. При цьому жінка протягом кількох секунд відчуває легку компресію молочних залоз, яка необхідна для отримання високоякісних знімків. Мамограма (знімок) робиться для кожної молочної залози в двох проекціях (прямій та косій). В результаті виходить 4 знімки.
Після проведення мамографії, отримані мамограми описуються кваліфікованим лікарем-ренгенологом.

– Є протипокази для мамографії?

– Так. Це вагітність, лактація та молодий вік. Молодим чи вагітним жінкам краще проходити ультразвукову діагностику.

– Ваші побажання жінкам?

– Проходьте мамографію! Навіть якщо ви не маєте ніяких клінічних проявів, відчуваєте себе здоровою – бувають випадки, що під час обстеження виявляється патологія. В нас по районах мало є таких апаратів, тому користайтесь можливістю. Плюс обстеження безкоштовне! Ваше здоров’я – у ваших руках!

Чекаємо Вас за адресою: м. Бучач, вул. Галицька 40, Бучацька ЦКРЛ, поліклінічне відділення, МЦ «Мевіз».
+380987777587

Для довідки: регулярне проведення профілактичних мамографічних обстежень скорочує смертність від онкологічних захворювань на 30%. При постановці діагнозу на ранніх стадіях в 94% випадків рак грудей можна вилікувати.