Макові́я (також Спас на воді, Маковея) — народна назва православного свята Винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього, або Свято Всемилостивого Спасу та Пресвятої Богородиці, яке відзначають у перший день Успінського посту 14 серпня (1 серпня за старим стилем). З Маковія починається Успенський піст, який завершується 28 серпня святом Успінням Пресвятої Богородиці.

В цей день вшановується пам’ять про візантійську святиню — частини Животворчого Хреста Господнього, на якому був розіп’ятий Христос, а також пам’ять Макавейських мучеників, які не зрадили юдейську віру на користь нав’язаного еллінськими колонізаторами язичництва, Ім’я юдейського очільника Макавея було адаптовано в українців як Маковея

(інформація вільної енциклопедії)

Традиційно в цей день, в нашій місцевості, печуть паляниці, заправляють їх маком та медом. В Церквах освячують мак, квіти та всяке зілля від нечистої сили.

В цей день хочемо побажати нам усім миру, найшвидшої перемоги, Божої ласки і опіки для нас усіх, а воїнам які зараз на передовій повернутися додому живими та неушкодженими!