Чи чули Ви про законопроєкт № 2051-1? І ми – ні 🙂
Отож: Верховна Рада пропонує заборонити реалізацію пластикових пакетів товщиною до 50 мкм і оксо-розкладних пластикових пакетів на території України з 1 січня 2022 року!
Не відкриємо секрет, що у світі загалом та в Україні зокрема стан довкілля невпинно погіршується. Тішить те, що є люди, які мотивують інших зробити перший крок до екологічної трансформації соціуму. 14 липня в Арт-дворі гості мали нагоду зустрітися з цікавою людиною Тарасом Яхницьким, екоактивістом за покликанням.
– Тарасе, «Життя в стилі ECO» – що це?
– Це всеукраїнський проект, ініційований Міжнародною торговою палатою ICC Ukraine. Засновник проекту Тарас Демкура, віце-президент з питань регіонального розвитку Міжнародної торгової палати.
– Яка мета проекту?
– Допомагати людям вести здоровий спосіб життя, зменшити викид шкідливих речовин в навколишнє середовище, мінімізувати використання пластику, використовувати тільки ту продукцію, яка є в концентрованих розчинах і яка є екологічно чистою та є сертифікованою в нас, в Україні.
– Під час обговорення цих питань в Арт-Дворі виникла ідея зробити в Бучачі один день без використання целофану. Це ще актуально?
– Ми від цієї ідеї не відмовилися і готуємося з однодумцями до її обговорення з підприємцями. Маємо на меті вручати кожному підприємцю сертифікат, що засвідчує використання екологічно чистої продукції. Ці магазини будуть відзначатися в ЗМІ, згадуватись на державному рівні. І Бучач може стати одним із перших містечок, які проводять таку акцію. Це той момент, коли треба почати робити з себе – і тоді це почне мати масовий характер.
– Щодо роздільного сміття – я говорив з місцевою владою, вони погоджуються, що це можна робити, а далі? Кидається все докупи. Знаю, що в нас в Бучачі приймають пластикові пляшки, і мої знайомі везуть туди використані пластикові пляшки, не стільки задля заробітку, скільки щоб не забруднювати навколишнє середовище.
– Відмова від пластику, целофану – це правильно, але чим користуватися в побуті?
– Альтернатива целофану – кукурудзяні кульки. В Італії маю знайомих, які розповідають, що в них використовують тільки такі пакети, які є різної товщини і мають різне призначення. Ці кульки витримують і сипучі продукти, і «мокрі» (тобто донести рибу з магазину додому-без проблем). З часом такі пакети розчиняються. Я би дуже хотів, щоб наші аграрії (і на місцевому рівні) вирощували спеціальний сорт кукурудзи – для виготовлення таких кульків. Я говорив з деякими аграріями, та вони не зацікавлені поки що в цьому.
– Ви згадали про концентровані розчини для миття.
– Так, ми вручаємо відзнаки ресторанам, готелям, клінікам-підприємцям, які використовують концентровані розчини для миття. Наприклад, якщо ми користуємося звичайним розчином для миття посуду – приблизно на 1 місяць використовується 2 банки, а це 24 пластикових банки на рік. Концентрату вистачає 1 банки в рік, який крім того вироблений з біопластику, що через 5 років розкладається. Потім цей використаний концентрат виливаємо під вазонки, які прекрасно ростуть, бо виготовлені з біологічно-активних речовин.
Я веду перемовини з головами ОТГ і пропоную встановлення питних фонтанів з системою фільтрації води, яка затримує різні хімічні домішки, має ультрафіолетову лампу, яка знезаражує воду. Цей фільтр розрахований на 5 тонн води, тобто 5 тис. пластикових пляшок не викидається. Тішить те, що деякі керівники вже хочуть цього. Я теж хотів би такі фонтани встановити в міських школах. Буду шукати благодійників, меценатів для реалізації цієї ідеї.
– Знаємо, що Ви займаєтесь благодійністю.
– Я вдячний спільнотам з монастиря отців Василіян, отцю Тадею, які зініціювали ярмарок щодо зборів коштів в дитячий будинок-інтернат в Снятинському районі. Це інтернат для дітей з особливими потребами. Ми там були три години, і поспілкувавшись з цими дітьми, побачили, що не дивлячись не те, що в них страшні проблеми зі здоров’ям, вони життєрадісні, позитивні. І кожен має свою мрію…
– Страшно те, що всі ці діти кинуті батьками. І коли приїжджаєш додому, то розумієш, що всі твої проблеми – це не проблеми. Ми живемо дуже прекрасно. Основне, щоб були всі здорові. За три години моє мислення перевернулося і на багато речей я подивився зовсім по-іншому.
Сьогодні, перед святом Миколая, закликаю людей доброї волі, щоб допомогти таким дітям. Нагадаю, що на фабриці Святого Миколая і розпочато акцію-збір подарунків. Допомагаємо ми не тільки дітям. Десь 1,5 року тому ми зі своїм колегою Івасишином Тарасом добилися того, що нам виділили безкоштовно в американській Благодійній організації Networkof Carring 5 інвалідних візків, це було непросто, потрібно було виконати певні умови. Але ми це зробили, і потребуючі люди були задоволені.
Люди, творіть добро, і воно до вас повернеться сторицею!
Розмовляла Наталія Олійник