Після звільнення Херсона масштабний український контрнаступ на півдні став на паузу. росіяни зосередили свої зусилля на Бахмутському напрямку, а на півдні, за повідомленнями українського Генштабу, — перейшли до оборони.

А втім, головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний натякав, що Генштаб готує нову велику операцію, але «ви її ще не бачите». Він також пояснював, що українським військовим достатньо подолати 84 км і дістатися до Мелітополя, аби встановити вогневий контроль над сухопутним коридором на цьому напрямку. 

«…з Мелітополя ми вже можемо обстрілювати Кримський перешийок, тими самими HIMARS і так далі», — сказав Залужний в інтерв’ю The Economist.

Про значення Запорізького напрямку для звільнення Криму та перспективи наступу на цій ділянці фронту hromadske запитало у військових експертів.

«Найімовірніша вісь наступу українців»

Експерти, з якими поспілкувалося hromadske, прогнозують нові наступальні операції Збройних сил України і не чекають зимового затишшя.  

«Наступного року українська армія намагатиметься продовжити виснажувати російські сили, зберігаючи власні втрати якомога меншими. Я очікую, що Україна й надалі досягатиме успіхів у війні, але знадобиться час, щоб розбити нові російські сили», — коментує можливий розвиток ситуації на полі бою у 2023 році Філліпс Пейсон О’Браєн — професор стратегічних досліджень у Сент-Ендрюському університеті Шотландії.

Бен Годжес — екскомандувач військ США в Європі, генерал у відставці — прогнозує, що протягом наступних кількох тижнів ЗСУ продовжать знищувати склади та штаби росіян, а також логістичні мережі. У такий спосіб українська армія готуватиме умови для звільнення Криму, яке, на його думку, стане можливим до кінця літа 2023 року.

Запорізький напрямок лишається стратегічно важливим для досягнення цієї мети, припускає полковник запасу Роман Світан. Адже вийшовши до узбережжя Азовського моря, українська армія переріже сухопутний коридор росії з Херсонською областю і Кримом. 

«Завдання не в тому, щоб звільнити Мелітополь, Бердянськ чи Маріуполь. Ні. Завдання, щоб із Ростова не могли йти колони в бік Каховки. Якщо ми виконаємо такого роду рухи, практично можна сказати, що 50% цієї війни ми перемогли», — переконаний Світан.

Не чекаючи весни?

Просування на цьому напрямку дозволить ЗСУ розрізати російське угруповання в Україні навпіл і змінить динаміку війни, пояснює доктор Майк Мартін — запрошений науковий співробітник кафедри дослідження війни Королівського коледжу в Лондоні. Він називає запорізький напрямок «найімовірнішою віссю наступу українців» та прогнозує, що Україна не чекатиме весни й піде в наступ вже взимку — імовірно, у січні.

Схожі прогнози робить і військовий експерт Роман Світан. Він вважає, що українці можуть піти в наступ у другій чи третій декаді січня, коли на південь прийдуть морози, що забезпечить легше просування техніки.

Майк Мартін вважає, що українські сили спробують звільнити Токмак як ключовий залізничний вузол і вийти до узбережжя Азовського моря, що, однак, може бути не простою місією, оскільки росіяни тиснутимуть з обох боків. На підготовку українського наступу на цьому напрямку, на його думку, вказують «підготовчі» акти — удари HIMARS і робота партизанського руху в Мелітополі та Токмаку.

«Так діють українці — знищують логістику, а потім затикають за пояс росіян. Я очікую, що це ми побачимо на південь від Запоріжжя і навколо Мелітополя», — зазначив Мартін.

Натомість Роман Світан припускає, що Україна може рухатися в напрямку Криму не лише через звільнення Мелітополя. Вийти на узбережжя Азовського моря ЗСУ можуть спробувати через інші міста, як-от Бердянськ чи Маріуполь.

Доктор Майк Мартін зауважує, що й росіяни готуються до українського наступу, покращуючи оборону в Токмаку, підсилюючи своє угруповання в Мелітополі та розбудовуючи оборонні споруди загалом на цьому напрямку. А втім, українській армії грає на руку те, що на запорізькому напрямку росії все одно бракує військових, а ті, що є, непідготовлені та розділені й неодностайні — як-от «Вагнер», кадирівці, сепаратистські угруповання.

«Більшість із цих груп не люблять грати разом і не люблять передислокації до інших оперативних зон», — пояснює Мартін.

Успішний наступ на запорізькому напрямку стане важливою перемогою України, кажуть експерти. Якщо ЗСУ таки проведуть успішну операцію і вийдуть до узбережжя Азовського моря, то російське угруповання західніше від Мелітополя та весь Крим будуть відрізаними від постачання. А відтак «їхня остаточна капітуляція чи відступ видаватимуться неминучими», додає Майк Мартін.