Немає сенсу далі тягнути кота за… хвіст і продовжувати опитування. Картина в цілому й так ясна, нічого нового вже не буде.

І картина ця вельми печальна – бучачани в масі своїй абсолютно не розуміють суть – для чого існують депутати міської ради і що вони мали би робити. Риторичним залишається питання “а як виборці можуть обрати притомного депутата, якщо вони геть не розуміють – кого, куди і з якою метою вони обирають?”

Сумно, але не безнадійно. Бо всьому можна навчитись. І краще було би це зробити ще 27 років тому, але вже як є. Будемо вчитись зараз.

Звиняйте за довгий вступ. Отже.

Головна функція депутатів місцевої ради – це розпорядження нашим спільним майном!

Все інше – зустрічі з виборцями, донесення інформації, організація громадських обговорень, регулярні звіти про роботу в раді – це лише способи, які дозволяють порядному депутату якнайкраще виконувати свою місію (ще раз): від імені громади приймати рішення щодо комунального (муніципального) майна!

Депутат не повинен і не може: “робити” прибудинкові території, дитячі майданчики, вуличне освітлення, пішохідні доріжки, ліквідовувати стихійні сміттєзвалища, організовувати прибирання від снігу, виловлювати безпритульних тварин та боротися із несанкціонованою торгівлею. Бо депутат місцевої ради не наділений жодними владно-розпорядчими повноваженнями, лише представницькими!

Що ж таке комунальне (муніципальне) майно?

Перш за все, це нерухоме майно. Земельні ділянки та будівлі (окремі приміщення, споруди) комунальної форми власності. Земельні ділянки бувають різного цільового призначення (це і парки, і вулично-дорожня мережа, і ділянки під забудову, і ділянки промисловості, торгівлі та тому подібне), різних форм використання, різних розмірів і т.д. Найголовніше – рішення про те кому земельну ділянку надати чи не надати в користування, продати, не продати чи безкоштовно надати у власність, здати чи не здати в оренду і кому – приймають ЯКРАЗ депутати! Не мер, не держава, не РДА і не районна рада – а міські депутати, більшістю голосів!

Приміщення. Їх наразі є кілька десятків, всі вони знаходяться в оренді. Якщо орендарем є якась державна чи комунальна організація – то безкоштовно, якщо підприємець – то платно, але вартість оренди відрізняється в рази. Чому так – то окрема розмова. Так, для орієнтації, річна сума оренди всіх комунальних приміщень складає (грубо) десь 300 тис. грн.

По-друге, це бюджет.

Щоб не забивати голову цифрами, запам’ятайте просто їх порядок – десь 12-15 млн. грн в рік. Тобто за 5 років це буде десь 60-70 млн, і якщо взяти до уваги, що виборців у Бучачі трохи менше 10 тис, то на кожного з нас “припадає” десь 8 тис грн на одну депутатську каденцію.

Тобто, коли ви ставите галочку навпроти прізвища “Дубина” у виборчому бюлетені, це те ж саме, що ви особисто підійшли до мене і сказали: “Чувак, на тобі моїх 8 тис грн, а також скільки-то там сотих належних мені комунальних земель. Знаю, що ти чоткий пацан, не косячиш; розпоряджайся моїм майном на користь місту”.

Зрозуміли?! А тепер прогляньте список діючих депутатів і подумайте кому ви доручили свої гроші, свою землю, і…

По-третє, це комунальні підприємства.

Воно в нас одне, це ККП, але не в тому суть. Важливо те, що власником Бучацького ККП є не Кміть, не Мосціпан, і навіть не Порошенко. А ви. Так, ви, кожен, хто читає ці рядки.

Скажіть, а коли ви останній раз цікавились станом справ на підприємстві, власником якого ви є? Скільки там нерухомості, якої, де вона розміщена, як використовується? Скільки там транспортних засобів і в якому вони стані? Які прибутки/збитки по яких видах діяльності та чому? Яка кредиторська/дебиторська заборгованість і чому? Що з цим всім робити?

Ніколи в житті не цікавились? Серйозно? І своєму депутату не давали доручення поцікавитись? Ви чо, в сосну впилялись? То який ви до дідька власник підприємства??? Якийсь ніякий. Безвідповідальний ви власник, ось ви хто… а потім кажете – корупція, неефективність, безгосподарність… то в дзеркало подивіться на причину цього всього…

Заокруглююсь.

Прочитайте. Затямте. І то настільки, щоб без запинки розказати про це своїм батькам чи дітям, родичам, друзям, сусідам і просто знайомим:

Депутат місцевої ради – це людина, яка від вашого імені розпоряджається належною вам часткою комунального майна!

І добре думайте кого обрати на цю роль наступного разу. Тепер ви знаєте.

Вибачте за довгий текст, але накипіло. Радий буду бачити вас в коментарях.

Дякую.