Ярослав Герасименко
Православна церква України на Помісному соборі остаточно затвердила перехід на новоюліанський календар з 1 вересня.

Про це повідомляють секретар Харківської єпархії ПЦУ Дмитро Шаповалов та релігієзнавець Андрій Смирнов.

Рішення підтримали 156 делегатів, проти виступили — 5. Загалом у Помісному соборі взяв участь 161 делегат.

Водночас предстоятель ПЦУ Блаженніший митрополит Епіфаній наголосив, що парафії та монастирі за бажанням можуть тимчасово продовжувати залишатися на старому календарі, зазначає «Суспільне».

«Ми не діємо примусово, а добровільно. Ми не обмежували їх часовими рамками. Коли вони дозріють остаточно вони, я думаю, долучаться до цієї реформи», — пояснив він.

Помісний собор є найвищою церковною владою і скликається раз на 5 років, розповіли в ПЦУ.

Він складається з архієреїв, а також делегатів від кліриків, ченців та мирян від кожної єпархії, що обираються єпархіальними зборами. 

Як пояснили в ПЦУ, у такий спосіб затверджується соборна воля Церкви, ухвалюються її повнотою важливі рішення щодо потреб церковного життя, відповіді на виклики сьогодення тощо.

Що передувало?

У травні Архієрейський собор, тобто зібрання всіх єпископів, які керують єпархіями, ухвалив перехід на новоюліанський календар із 1 вересня.

Однак це рішення ще мали затвердити на Помісному соборі за участю мирян.

А в лютому на новий календар також вирішила перейти Українська греко-католицька церква.

Що тепер зміниться?

Відповідно до зміни календаря, усі свята з нерухомими датами посунуться на 13 днів назад.

Отже, ПЦУ відзначатиме Різдво 25 грудня, а не 7 січня, Покрову — 1 жовтня, Водохреще — 6 січня. Водночас зміна не стосуватиметься Великодня, оскільки це свято не має сталої дати і вираховується за особливим принципом.

Новоюліанським календарем нині користуються більшість православних церков у світі, включно з Константинопольською, Елладською, Болгарською та Румунською.

У липні Верховна Рада ухвалила в цілому законопроєкт, який передбачає перенесення дат святкування трьох державних свят: Різдва, Дня Української Державності та Дня захисників і захисниць України.

https://hromadske.ua/posts/pomisnij-sobor-pcu-ostatochno-zatverdiv-perehid-na-novij-kalendar?fbclid=IwAR0ZtibA2U2Wj7yV42qnUuCQBiMQ4K4XsAu_hd8Sv8iJz5zdsULI2Eicb_k