Крок вперед до демократії? Чи чергова морквинка перед носом ослика?

Прихильники вірять, що скасування депутатської недоторканності забезпечить рівність між усіма громадянами, “очистить” парламент і допоможе роботі правоохоронців. Противники побоюються, що це може призвести до диктатури в країні. То що ж таке та недоторканність – привілей чи необхідна умова для роботи нардепів?

Що таке депутатська недоторканність?

Це спеціальна процедура притягнення депутатів до відповідальності, їх затримання чи арешту. Головна мета – захист народних обранців від політичних переслідувань, охорона незалежності законодавчої гілки влади.

Депутатська недоторканність поділяється на два види: політичну та кримінальну. У першому випадку депутати не несуть відповідальності за голосування, висловлення поглядів та думок під час виконання своїх професійних обов’язків. Ця категорія називається депутатський індемнітет.

Кримінальний захист вимагає обов’язкової згоди парламенту щодо переслідування чи арешту нардепа, ця категорія недоторканості називається депутатський імунітет.

Недоторканність депутатів у різних країнах світу

Недоторканність депутатів є у всіх правових державах, однак її ступінь у кожній країні визначається по-своєму. Наприклад, у Великій Британії, Канаді, Іспанії та Ірландії імунітет нардепів поширюється тільки на цивільні справи. Тобто підозрюваного у кримінальному злочині можуть затримати.

У Німеччині, Австрії, Латвії та Словаччині недоторканність діє і щодо адміністративних справ.

У Португалії вона втрачається, якщо за навмисне порушення закону депутату загрожує понад три роки в’язниці, а у Швеції – понад два.

В Австрії, Грузії, Туреччині, Франції та Португалії недоторканним є не тільки депутат, а його офіс, будинок, авто. У Бельгії імунітет мають також міністри, члени регіональних рад. У Німеччині – тільки депутати нижньої палати.

У багатьох країнах член парламенту користується імунітетом тільки під час сесій – у США, Японії, Великій Британії, Ірландії, Бельгії. У США не потрібна згода палати на арешт її члена, якщо йому інкримінується державна зрада, тяжкий злочин або “порушення миру”, що кваліфікується як кримінально-караний проступок.

В Албанії, Туреччині, Білорусі, Хорватії депутатський імунітет не поширюється на випадки вчинення будь-якого тяжкого злочину.

Майже у всіх країнах світу депутат втрачає недоторканність, якщо був затриманий під час скоєння злочину.

Депутатська недоторканність в Україні

Українські народні обранці мають абсолютну недоторканність: як індемнітет, так і імунітет. Це закріплено ст. 80 Конституції. Тобто для арешту, обшуку особистих речей нардепа, його прослуховування потрібна згода Верховної Ради. Також парламентарі не несуть юридичної відповідальності за результати голосування чи висловлювання у ВР та її органах, “за винятком відповідальності за образу чи наклеп”.

За часи незалежності недоторканність втратили 17 нардепів.

З останніх випадків особливо цікавою бачу історію з нардепом Надією Савченко.

15 березня 2018 року ГПУ внесла до Верховної Ради три подання: про надання згоди на притягнення до кримінальної відповідальності стосовно народного депутата України Надії Савченко, про надання згоди на затримання народного депутата України Надії Савченко, про надання згоди на обрання стосовно народного депутата України Надії Савченко запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. 22 березня 2018 року співробітники Служби безпеки України її затримали. 16 квітня 2019 року Броварський суд Київської області ухвалив звільнити з-під варти Надію Савченко просто в залі судових засідань, мотивуючи це тим, що термін запобіжного заходу закінчився, а нового не було обрано.

Неясна подальша доля кримінального провадження, але свій рік плюс місяць в СІЗО Надія Савченко провела. Дуже їй допомогла депутатська недоторканість?

А тепер трохи поміркуємо

Уявімо, що провладний депутат скоїв кримінальний злочин. Чи допоможе скасування недоторканості притягнути його до відповідальності? Дуже навряд чи. Суд легко докаже, що за кермом автівки перебував його охоронець, пістолет випадково вистрілив у ногу селянина, а сам нардеп у цей час перебував на прийомі громадян в селі Голопупенки, що підтвердять не менше двадцяти свідків.

Погоджуся, може бути й інакше, при умові, якщо депутат хоч і провладний, але нікому особливо не потрібен. Пожертвують пішаком заради піару, так би мовити. Але і наявність імунітету, як зараз, нічим не заважає поступити точно так – Рада просто дає згоду і нардепа арештовують прямо в залі ВРУ. Пригадуєте Савченко?

Уявімо тепер іншу ситуацію. Недоторканість скасовано. Опозиційний депутат, розумний, цікавий для преси, харизматичний, часто з’являється на телепрограмах та вкрай аргументовано і переконливо озвучує всі промахи влади. Інформує про корупційні справи, доносить інформацію про «договорняки», одним словом всіляко заважає владі. Знаєте що буде в такому випадку? Я вам розкажу.

Якась нікому не відома алкоголічка напише заяву про те, що нардеп згвалтував її неповнолітню доньку. Правильно мотивований суд (хабар, залякування чи навпаки – сприяння в якихось питаннях) напише постанову про тримання під вартою, правильно мотивовані “свідки” дадуть покази, що безсумнівно підтверджують факт скоєння, правильно мотивовані слідчі та прокурори максимально затягнуть процес, призначать десятки експертиз, допитають сотню свідків… Так, зрештою провадження буде закрите за відсутності складу злочину, нардеп повністю виправданий… але свій рік в СІЗО він проведе в повній ізоляції та без телевиступів. Та й іншим нардепам буде наука, щоб багато не патякали, що не треба…

Висновок

Скасування депутатської недоторканості в умовах сучасної України ніякого позитиву не принесе, натомість це стане серйозною загрозою для існування опозиції у Верховній Раді, та призведе до подальшого згортання демократичних процесів у державі.

Тож будьте мудрі, дорогі земляки, та не ведіться на провокації від провладних PR-асів.

Примітка:  Частина статті не є авторським текстом, а чесно стирена з просторів тирнєтіку. Авторам фраз дяка, вибачте, що без вказання авторства – вже просто не пам’ятаю що звідки копіпастив.

Але і не претендую. Аби люди читали і починали розуміти…