Про знахідку повідомив волинський краєзнавець та релігієзнавець Юрій Велінець. У коментарі виданню ВСН він розповів, що про ікону дізнався від священника Віктора Мартиненка, який раніше служив в Успенському Низкиницькому монастирі і особисто пригадує, як отець Павло (Лебідь) розпорядився знищити барельєфи та демонтувати іконостас. Ікону «Таємна вечеря» отець Віктор знайшов на шафі у Свято-Покровській церкві с. Кропивщина (Володимирський район), щоправда, він був не впевнений, що це точно елемент низкиницького іконостасу XVІІІ ст. «Слід зауважити, що тодішні настоятелі і парафіяни, усвідомлюючи історичну цінність пам’ятки, зняли її зі стіни і поклали горизонтально, запобігаючи руйнації ікони. Тому на шафі вона бережно зберігалася, благоговійно огорнута рушниками і ряднами, очікуючи слушного часу», – зазначив о. Віктор.

Пізніше церковний староста цього храму підтвердив, що ікона – дійсно частина того самого іконостасу, який був спалений Лебедем.

Юрій Велінець розповів, що бароковий іконостас перебував у Низкиницькому монастирі, побудованому Адамом Кисілем у 1643 році, на початку чи в середині XVII століття. Храм був пишно оздоблений, коли перебував у греко-католицькій вірі – приблизно у кінці XVIII століття в період смерті Киселя. У цьому монастирі іконостас перебував без особливих змін аж до 1991 року, доки тут не з’явився отець Павло (Лебідь). Не маючи розуміння, що старовинні деталі варто зберігати, той вирішив прибрати іконостас і замінити його новим.

«Частину, за його словами, спалили, а частину, я так розумію, він розділив між місцевими храмами. Ми думали, що лише збереглися Царські ворота, над якими зараз тривають роботи з реставрації, цим займається харківський реставратор Артем Погрібний», – зауважив краєзнавець.

Ймовірно, до храму в с. Кропивщина ікона потрапила в 1997 році, коли монастир віддав новозбудованій церкві частину храмового начиння. Втім, композиційно барокова «Таємна вечеря» не вписувалась в інтер’єр церкви, тому через деякий час опинилась у сховку на шафі. Разом з тим, віднайдення ікони, яка здавалася вже давно втраченою, дає надію, що інші деталі теж могли би зберегтися. Наприклад, 6 декорованих частин іконостасу, на яких по двоє зображувалися апостоли Ісуса Христа.

9 лютого, ікону офіційно забрали до Нововолинського історичного музею. Отримавши від Центрального державного історичного архіву України описи Низкиницького монастиря за 1799 рік, реставратор може створити приблизну картину того, як виглядав іконостас, а також – зробити невеликий макет, але відтворення історичного іконостасу малоймовірне.

Волинський краєзнавець Богдан Ворон у фейсбуці так само поділився світлиною, як виглядав втрачений іконостас.

Фото із фейсбук-сторінки Богдана Ворона

«Як відомо, історичний іконостас було вилучено завдяки діячеві РПЦ Павєлу. Це була поширена практика серед російського неосвіченого духовенства – знищувати українські історичні пам’ятки. У ХІХ ст. це мотивували “странностю” і “вєтхостю”, ще десятиліття тому все було так само. Маємо надію, що РПЦ з Волині зникне, а культурна спадщина відтворюватиметься і повертатиметься на свої місця», – цитує Богдана Ворона видання ВСН.


Джерело: ПЕРШИЙ онлайн